Zprávy → Evropa7. srpna  2016 v 07:24  

Turci budou znovu demonstrovat proti puči a na podporu prezidenta Erdogana

Demonstrace na podporu prezidenta Erdogana v Istanbulu (archivní foto) - Foto:  Reuters

Demonstrace na podporu prezidenta Erdogana v Istanbulu (archivní foto)Foto:  Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svolal do Istanbulu masovou demonstraci. Chce tak ukázat jednotu Turků proti nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout. Mezi pozvanými jsou i někteří vůdci opozičních stran. Kromě Erdogana na shromáždění promluví nejspíš i premiér Binali Yildirim.

Podobné demonstrace jsou plánované ve městech po celé zemi. Prezident Erdogan slíbil, že účastníky vyzve, aby s sebou nenosili stranické prapory, ale pouze turecké vlajky. 

Pořadatelé očekávají, že chystaná demonstrace bude největší od pokusu o převrat. Z jeho přípravy Ankara viní duchovního a Erdoganova bývalého spojence - Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech. 

Turecko nedávno podruhé požádalo o jeho vydání. Washingtonu tentokrát dodalo podrobné odůvodnění o jeho údajném podílu na převratu. Gülen jakékoli zapojení do puče popírá. 

Jeho americký právník Reid Weingarten prohlásil, že kdyby Gülen převrat organizoval, jednal by v rozporu se vším, co říkal poslední čtyři desetiletí. 

Autor:  Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace