Zprávy → Evropa5. srpna  2016 v 15:20  

Turci opět míří do Německa. Počet žadatelů o azyl prudce vzrostl

Turecké tajné služby mají podle plánovaných změn podléhat hlavě státu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Turecké tajné služby mají podle plánovaných změn podléhat hlavě státu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

V Německu výrazně přibývá tureckých žadatelů o azyl. K našim západním sousedům přišel za první pololetí téměř stejný počet Turků jako za celý loňský rok. Vyplývá to z údajů Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Většinou patří žadatelé o azyl ke kurdské menšině.

O azyl v Německu požádalo od ledna do června letošního roku 1719 tureckých občanů. Za celý loňský rok to bylo 1767 Turků, informoval Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky. 

Na čísla za první pololetí navíc nemělo vliv červencové potlačení armádního puče, po kterém vládní režim prezidenta Erdogana spustil rozsáhlé čistky v celé společnosti. Obětí čistek je podle odhadů více než 60 tisíc lidí. 

 

Turci opět míří do Německa. Počet žadatelů o azyl prudce vzrostl. Podrobnosti doplnil Filip Nerad

Vložit na svůj web

Jakým způsobem se může neúspěšný pokus o převrat odrazit na počtu tureckých žadatelů o azyl v Německu a kolik by jich nakonec mohlo letos přijít, si spolkový úřad netroufl odhadnout. Německá zpravodajská stanice n-tv ale předpokládá, že Turecko bude chtít opustit ještě více lidí. 

Hlavní příčinou rostoucího počtu tureckých žadatelů o azyl je podle úřadů konflikt mezi vládním režimem a kurdskou menšinou. Ze 1767 žadatelů je přibližně 1500 Kurdů. 

Šance na azyl je ale malá. Situace na jihovýchodě Turecka se v posledních měsících sice vyostřila a střety mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty si po loňském zkrachování mírového procesu vyžádaly životy tisíců Kurdů, německé migrační úřady ale letos udělily azyl jen 5 procentům žadatelů. Ještě loni přitom získal azyl zhruba každý sedmý. 

Čtěte také: Desítky tisíc Turků přišly v Kolíně nad Rýnem podpořit prezidenta Erdogana

Proč tedy Kurdové míří právě do Německa? V zemi je velká turecká i kurdská komunita, která těmto lidem po příchodu pomůže. Turci tvoří největší menšinu v Německu. Hodně jich přicházelo ještě do tehdejšího západního Německa od 60. let minulého století, teď už v zemi vyrůstá třetí nebo čtvrtá generace německých Turků. 

Podle odhadů jich ve Spolkové republice žijí tři až čtyři miliony. Minimálně polovina z nich má německé občanství a pas. 

Nejvíce lidí do Německa přicestovalo loni, kdy země zažila nejsilnější přistěhovaleckou vlnu od poválečných let. Ze Sýrie se přistěhovalo 327 tisíc lidí, z Rumunska 213 tisíc, z Polska 196 tisíc lidí a z Afghánistánu 95 tisíc. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace