Zprávy → Evropa11. října  2016 v 17:25  

Turecko bude soudit strůjce neúspěšného převratu. Je jich tolik, že musí upravit zákony

Turecko bude soudit desetitisíce lidí. - Foto:  Reuters

Turecko bude soudit desetitisíce lidí.Foto:  Reuters

Erdoganův režim chystá soudní procesy s desítkami tisíc lidí. Aby to justice zvládla, představila vláda v Ankaře nové změny v zákonech. Trest smrti mezi nimi není.

Téměř tři měsíce od potlačení puče připravuje Turecko soudní líčení s jeho údajnými aktéry. Podle nejaktuálnějších informací čelí obvinění z pokusu o státní převrat nebo za členství v teroristické organizaci 34 tisíc lidi. Dalším 76 tisíc země třesně stihá. Celkově tak v nejbližších týdnech a měsících může stanout před soudy přibližně 110 tisíc lidí. 

Kvůli vysokému počtu obviněných musí země zjednodušit soudní líčení. Turecká vláda představila balík změn v trestním zákoníku i zákon upravující trestní řízení. Podle nich bude moct soudce odmítnout předvolání dalších svědků obžalovaného, pokud dospěje k názoru, že chce obžalovaný prodlužovat proces. Stejně tak se na začátku soudu se nebude číst celá obžaloba, ale jenom stručně sdělení o trestním činu, který měl být spáchán. 

Čtěte také: Turecko pokračuje v čistkách a mučí zadržované

Krátce po potlačení puče se v souvislosti s ním Turecku mluvilo i o obnovení trestu smrti. Novely zákonů, ale jeho znovuzavedení nenavrhují. Může za to nejspíš fakt, že některé politické strany už předem prohlásily, že by takový zákon nepodpořily. 

Autor:  Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace