Zprávy → Evropa3. února  2016 v 13:01  

Ukrajinský ministr ekonomiky rezignoval, kvůli blokování reforem

Ukrajinský ministr ekonomiky Abromavičius oznámil rezignaci - Foto:  Reuters

Ukrajinský ministr ekonomiky Abromavičius oznámil rezignaciFoto:  Reuters

Kvůli zablokování hospodářských reforem odstoupil ukrajinský ministr ekonomického rozvoje a obchodu Aivaras Abromavičius. Do vlády pozval litevského ekonoma prezident Petro Porošenko a udělil mu ukrajinské občanství. Abromavičius měl za úkol prosadit na Ukrajině reformy.

Jako důvod své rezignace uvedl Aivaras Abromavičius odpor k systémovým reformám, ztrátu politické podpory, dosazování pochybných osob do jeho reformátorského týmu a do klíčových ekonomických funkcí. 

„Důvodem je prudká aktivizace blokování systémových a důležitých reforem v naší zemi. Není to jen chybějící pomoc na politické úrovni, je to aktivní činnost, směřující k tomu, aby byla paralyzována naše práce," řekl Abromavičius na tiskové konferenci. 

Ministr se dostal do sporu s Igorem Kononěkovem, vlivným poslancem za prezidentský blok Petra Porošenka. Ten na ministerstvo do role náměstků prosazoval své lidi, kteří měli kontrolovat metalurgii a ropný a chemický průmysl. 

Litevsko-ukrajinský ekonom připomněl, že mu prezident Porošenko při výběru týmu reformátorů slíbil volnou ruku. 

Abromavičius prohlásil, že chce se svým týmem z ministerstva hospodářství odejít okamžitě. „Vyzvu ukrajinský parlament, aby o mé demisi hlasoval hned ve čtvrtek,“ řekl. 

Související weby

Vše o krizi na Ukrajině

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace