Zprávy → Evropa26. září  2016 v 13:12  

Úřady zruší uprchlický tábor v Calais, uzavření Džungle potvrdil prezident Hollande

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle v Calais nyní úřady plánují zrušit - Foto: Christian Payne, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle v Calais nyní úřady plánují zrušitFoto: Christian Payne, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

François Hollande potvrdil definitivní zrušení uprchlického tábora nedaleko Calais. Šéf Elysejského paláce to řekl při pondělní návštěvě francouzského města, kde se setkal se zástupci policie, místními politiky a podnikateli.

„Musíme definitivně zrušit uprchlický tábor v Calais. Jde o výjimečné opatření, protože se nacházíme ve výjimečné situaci. Musíme jednat rozhodně a metodicky. Bude nutné postupovat s ohledem na lidské životy. Naše cíle jsou ale jasné, jde hlavně o to zajistit bezpečí obyvatelům Calais a zároveň zajistit důstojné podmínky uprchlíkům. Protože my jsme Francie," dodal prezident. 

Šéf Elysejského paláce zároveň vyzval Velkou Britáínii, aby se podílela na řešení situace v migračním táboře. Takzvaný brexit podle Hollanda neznamená, že Velká Británie nebude respektovat dřívější dohody. 

V takzvané Džungli, jak se uprchlickému táboru začalo přezdívat, žije v současné době přibližně 10 tisíc lidí. Francouzský prezident je nyní plánuje rozmístit do různých měst a vesnic po celé zemi. Ne všichni ale s tímto postupem souhlasí. Zásluhou krajní pravice se protestující územní celky dokonce zorganizovaly a plánované kroky kritizují. 

François Hollande v pondělí přijel do Calais místní obyvatele především uklidnit. Situace je totiž stále velmi problematická. Někteří se obávají například příchodu nových uprchlíků z italského tábora ve Ventimiglii. 

Autor:  Martin Balucha, Jan Šmíd  (jšm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace