Zprávy → Evropa7. srpna  2016 v 14:10  

Útok mačetou v Charleroi byl teroristickým útokem. Pachatel pocházel z Alžírska

Mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu doprovází zvýšená opatření - Foto:  ČTK

Mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu doprovází zvýšená opatřeníFoto:  ČTK

Muž, který v belgickém Charleroi mačetou pobodal dvě policistky, pocházel podle vládních zdrojů z Alžírska. Bezpečnostním složkám nebyl známý. Belgický premiér Charles Michel na dnešním mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu prohlásil, že šlo o teroristický čin. Země zvažuje další bezpečnostní opatření.

Premiér Michel kvůli incidentu svolal schůzi bezpečnostního kabinetu. Úroveň teroristického ohrožení zůstává v Belgii na třetím, druhém nejvyšším stupni. O nových krocích k zajištění bezpečnosti obyvatel ale bylo rozhodnuto. 

Vyšetřovatelé ale ještě nemají dost informací. Zatím se k útoku nepřihlásila ani žádná radikální skupina. Podle ministra vnitra Jana Jambona policisté ověřují také možnost, že šlo o akci osamělého vlka, který na žádnou organizaci napojený nebyl. 

Útočník na policistky vytáhl mačetu u kontrolního stanoviště před policejní stanicí. Podle svědků při tom křičel arabsky "bůh je veliký". Stav jedné z napadených žen je vážný, utrpěla totiž hluboké sečné rány v obličeji a podle listu La Libre ji čeká náročná operace. V ohrožení života ale není. Druhá policistka utrpěla pouze lehká zranění. 

Pachatel, kterého postřelil jeden z policistů, podlehl svým zraněním v nemocnici. 

Agentura Belga bez dalších podrobností oznámila, že policie dnes na východě země zadržela dvacetiletého muže, který na veřejnosti mával mačetou. 

Neznámý muž zranil mačetou dvě policistky v centru belgického Charleroi - Foto:  Reuters

Autor:  Iva Kestřánková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace