Zprávy → Evropa7. září  2016 v 19:10  

V Calais vyroste betonová zeď na ochranu před běženci, zaplatí ji Britové

Betonová zeď doplní plot, který už u silnice před nájezdem do přístavu stojí - Foto: Jiří Hošek

Betonová zeď doplní plot, který už u silnice před nájezdem do přístavu stojíFoto: Jiří Hošek

Ve francouzském Calais se už brzy začne stavět mohutná betonová zeď, která má ochránit příjezd do tamního přístavu před běženci. Kilometr dlouhou a čtyři metry vysokou bariéru zaplatí britská vláda. Někteří odborníci smysl zdi ale zpochybňují, proti je třeba sdružení britských autodopravců.

Státní tajemník pro migraci na britském ministerstvu vnitra Robert Goodwill před parlamentním výborem oznámil, že zeď bude doplňkem k již stojícímu vysokému kovovému plotu s ostnatým drátem. Má tedy stát po obou stranách dálnice vedoucí do přístavu v Calais, které se říká Rocade. Právě v těchto místech se u dálnice nacházejí zbytky nechvalně proslulého běženeckého tábora zvaného „Džungle“. 

Jde o součást balíčku bezpečnostních vylepšení v hodnotě 17 milionů liber, který letos oznámil dnes už bývalý premiér David Cameron. I když údaj oficiálně nezazněl, má se za to, že výstavba zdi přijde na necelé 2 miliony liber. 

Podle britské vlády jde o další příspěvek ke zvýšení bezpečnosti hlavně pro řidiče kamionů a jejich náklad. Má zabránit tomu, aby běženci nadále otevírali dveře návěsů, případně rozřezávali jejich plachty. V kamionech schovaní běženci se pak snaží proniknout sítem francouzských a britských kontrol a dostat se do Spojeného království. 

Sdružení britských autodopravců v jízlivém komentáři stavbu označilo za špatně použité peníze daňových poplatníků. Podle řidičů kamionů by bylo smysluplnější investovat do zvýšení bezpečnosti podél příjezdových komunikací ještě před Calais, což je vzkaz hlavně francouzské policii. 

Velká calaiská zeď 

Projekt už stačil vzbudit nevoli i místních obyvatel, kteří betonovému monstru začali přezdívat „Velká calaiská zeď“. Je pravděpodobné, že pokud francouzská policie dokonale neuzavře vjezd do prostoru mezi zdmi, běženci k dálnici proniknou tudy. 

V pondělí obyvatelé Calais zablokovali hlavní tah na Velkou Británii. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s francouzskou vládou, která podle nich dostatečně neřeší situaci v uprchlickém táboře přezdívaném Džungle, kde nyní žije asi 10 tisíc běženců. 

Běženci se snaží dostat do kamionů a projet v nich Eurotunelem do Británie. Často vozy poničí a dochází také ke střetům běženců s řidiči. 

Běženci z tábora Jules Ferry v Calais věří v další cestu kamiony - Foto: Jan Šmíd

Mnozí běženci se u Calais snaží vniknout do kamionů, které míří do Velké Británie 

Autor:  Jiří Hošek  (jih),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace