Zprávy → Evropa6. února  2016 v 18:27  

V Drážďanech demonstrovalo 8 tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida

Demonstrace příznivců hnutí Pegida v Drážďanech - Foto:  Reuters

Demonstrace příznivců hnutí Pegida v DrážďanechFoto:  Reuters

Přibližně osm tisíc lidí přišlo v Drážďanech na demonstraci Pegidy. Protiislámského hnutí se snaží spojit protiimigrační uskupení napříč Evropou, proto na demonstraci zazněly zdravice z ostatních evropských zemí. Proti Pegidě demonstrovalo v Drážďanech na dva tisíce lidí.

V úvodním projevu zazněl požadavek na uzavření vnějších hranic Evropské unie a na zavedení kontrol na vnitřních hranicích. Evropa se tak prý musí připravit na jarní uprchlickou vlnu.  

V Drážďanech vystoupil i český poslanec Marek Černoch z hnutí Úsvit, který obvinil českého premiéra Bohuslava Sobotku a německou kancléřku Angelu Merkelovou, že neposlouchají přání občanů. 

"Potřebujeme politiky, jako je český prezident (Miloš) Zeman nebo slovenský premiér (Robert) Fico, kteří se nebojí říkat své názory nahlas," řekl Černoch. 

Na velkoplošnou obrazovku se promítal v přímém přenosu i pražský projev Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme, zazněly i zdravice příznivců Pegidy z Maďarska, Slovenska a Nizozemska. 

Odpůrci Pegidy se sešli na druhé straně Labe. „Chceme ukázat, že proti Pegidě existuje v Drážďanech odpor“, říká na náměstí před Semperovou operou Angela. 

„Drážďany mají i jinou tvář, a proto tu jsem,“ říká Simon, který pochází z Drážďan. Je to prý už pomalu tak, že se člověk musí stydět za své město, protože ta pravicová, xenofobní nálada stojí hodně v popředí. 

Ve městě platila od rána zostřená bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo tisíc policistů, připravená byla vodní děla, nad městem už od poledních hodin kroužila policejní helikoptéra. 

Čtěte také: ONLINE: V Praze demonstrují odpůrci i zastánci uprchlíků, střetům brání policie

Autor:  Pavel  Polák  (ppo),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace