V Drážďanech demonstrovalo 8 tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida

6. února  2016 v 18:27  
Demonstrace příznivců hnutí Pegida v Drážďanech - Foto:  Reuters

Demonstrace příznivců hnutí Pegida v DrážďanechFoto:  Reuters

V Drážďanech skončila demonstrace protiislámského hnutí Pegida. Na protestní shromáždění přišlo přibližně 8 tisíc jejích stoupenců, kteří žádají uzavření evropských hranic. Pegida se snaží spojit protiimigrační uskupení napříč Evropou, proto na její demonstraci zazněly zdravice z ostatních evropských zemí. Proti Pegidě demonstrovalo v Drážďanech na dva tisíce lidí.

V úvodním projevu zazněl požadavek na uzavření vnějších hranic Evropské unie a na zavedení kontrol na vnitřních hranicích. Evropa se tak prý musí připravit na jarní uprchlickou vlnu.  

Na demonstraci také zazněly zdravice ze Slovenska, Estonska a Maďarska. Videomost s Prahou měl technické problémy. 

Odpůrci Pegidy se sešli na druhé straně Labe. „Chceme ukázat, že proti Pegidě existuje v Drážďanech odpor“, říká na náměstí před Semperovou operou Angela. 

„Drážďany mají i jinou tvář, a proto tu jsem,“ říká Simon, který pochází z Drážďan. Je to prý už pomalu tak, že se člověk musí stydět za své město, protože ta pravicová, xenofobní nálada stojí hodně v popředí. 

Ve městě platila od rána zostřená bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo tisíc policistů, připravená byla vodní děla, nad městem už od poledních hodin kroužila policejní helikoptéra. 

Čtěte také: ONLINE: V Praze demonstrují odpůrci i zastánci uprchlíků, střetům brání policie

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace