Zprávy → Evropa26. září  2016 v 11:09  

V Německu přibývá útoků s rasistickým podtextem, jednou z příčin jsou uprchlíci

Jednou z příčin vzrůstu pravicového extremismu je odpor k uprchlíkům (ilustrační foto) - Foto:  European Commission DG ECHO, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Jednou z příčin vzrůstu pravicového extremismu je odpor k uprchlíkům (ilustrační foto)Foto:  European Commission DG ECHO, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

V Německu výrazně přibylo násilných útoků s rasistickým podtextem. Od ledna do poloviny září jich policie zaznamenala 507. To je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Vysoký je i celkový počet politicky motivovaných trestných činů namířených proti žadatelům o azyl a uprchlíkům.

Letos už jich bylo přes osmnáct set, vyplývá z odpovědi německého ministerstva vnitra na dotaz poslanců za Zelené. 

Tamní policie zaznamenala také 78 žhářských útoků ze strany pravicových extremistů. Ministerstvo vnitra navíc uvádí, že na pozadí uprchlické debaty stoupá "rétorika odporu". 

O rostoucí aktivitě pravicových extremistů informovala v létě i výroční zpráva o činnosti civilní kontrarozvědky za rok 2015. Počet pravicových extremistů podle ní za loňský rok stoupl z 21 tisíc na 22 600. 

Polovina z těchto extremistů je podle německých úřadů připravena použít násilí, což proti roku 2014 představuje nárůst o 1 300 osob. Jednou z příčin je podle civilní kontrarozvědky odpor k uprchlíkům. Těch loni do Německa přišlo kolem 1,1 milionu. 

Autor:   ČTK, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace