Zprávy → Evropa24. září  2016 v 11:59  

V Německu zemřel Max Mannheimer. Muž, který prošel pěti koncentračními tábory

Max Mannheimer v roce 2012 - Foto: Post Bellum

Max Mannheimer v roce 2012Foto: Post Bellum

Ve věku 96 let zemřel v Německu pamětník holokaustu, židovský spisovatel a malíř Max Mannheimer. V době nacismu přežil několik koncentračních táborů a zejména posledních třicet let po celém Německu přednášel o osudu více než šesti milionů zavražděných Židů.

Max Mannheimer se narodil v roce 1920 v Novém Jičíně do německo-židovské rodiny. Po pogromu na židy se jeho rodina přestěhovala do Uherského Brodu. Odtud byli v lednu 1943 všichni deportováni přes Terezín do Osvětimi. 

Mannheimerovi rodiče, novomanželka i patnáctiletá sestra se odtamtud nikdy nevrátili. On sám prošel pěti koncentračními a pracovními tábory. Nenávist vůči Němcům ale nikdy necítil. Kolektivní vinu neuznává.  

Své vzpomínky vydal knižně. Od roku 1986 začal o svých zkušenostech přednášet a jezdit jako pamětník do škol. V Německu platí Max Mannheimer za morální autoritu a burcující hlas proti zapomnění. 

Vloni Mannheimer vyjádřil obavy z nového nárůstu rasismu a antisemitismu v Evropě. Řekl to v rámci vzpomínkové ceremonie u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau americkou armádou. Před 4 lety dostal sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV. za připomínání minulého bezpráví. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace