Zprávy → Evropa16. září  2016 v 08:10  

V Rusku končí předvolební kampaně. Lidé jsou k volbám skeptičtí, tvrdí socioložka

Předvolební kampaně končí. Podle socioložky Natalie Zorkaji zájem lidí o volby klesá. - Foto: Martin Dorazín

Předvolební kampaně končí. Podle socioložky Natalie Zorkaji zájem lidí o volby klesá.Foto: Martin Dorazín

Už jen několik dní dělí Rusko od nových parlamentních a místních voleb. Všechny průzkumy potvrzují značný náskok vládnoucí strany Jednotné Rusko. Socioložka Natalie Zorkaja upozorňuje na upadající zájem společnosti o volební dění, kritizuje i nedostatek veřejné kontroly voleb.

V Rusku v pátek končí kampaň před parlamentními volbami. Politické strany mají poslední den na to přesvědčit voliče, aby přišli k volbám a dali jim svůj hlas. Podle průzkumů - státních i nezávislých - není pochyb o tom, že ve volbách do Státní dumy znovu zvítězí vládnoucí strana Jednotné Rusko, a to s velkým náskokem před ostatními stranami. 

 

Analytička Natalie Zorkaja z centra Jurije Lavady shrnuje předvolební situaci v Rusku.

Vložit na svůj web

Jednotné Rusko stále vede, voliče ale ztrácí
Nezávislé sociologické centrum Jurije Levady přisuzuje Jednotnému Rusku padesát procent hlasů. To je sice hodně, ale ještě v dubnu se vládnoucí strana těšila podpoře 65 % dotázaných. Od té doby její popularita trvale klesá. O druhé a třetí místo se podle různých průzkumů dělí liberálně demokratická strana nacionalisty Vladimíra Žirinovského s komunistickou stranou Ruské federace. Obě by mohly získat kolem patnácti procent hlasů. Do dolní komory parlamentu se podle průzkumu dostane ještě strana Spravedlivé Rusko s devíti procenty. Žádná z dalších stran zřejmě pětiprocentní práh nepřekročí. 

Čtěte také: Na hlavních moskevských ulicích nás nenechají, popisuje opozičník vrchol volební kampaně v Rusku

Předvolební kampaň opozice v Rusku 2016 - Foto: Martin Dorazín

Předvolební kampaň opozice v Rusku 2016Foto: Martin Dorazín

Lidé o volby nemají zájem
Vedoucí analytického oddělení Levadova centra Natalie Zorkaja srovnala tuto předvolební kampaň s minulou a říká, že voliči budou v těchto volbách méně aktivní. 

„Vztah lidí k těmto volbám je skeptičtější a lhostejnější, nevidíme žádnou mobilizaci společnosti, která obvykle předvolební období předchází. Dřív před volbami rostla podpora státních institucí, zvyšoval se zájem o veřejná témata a rostl počet lidí, kteří se voleb chtěli zúčastnit. Teď jsou tato čísla v podstatě stále stejná. Přetrvává názor, že to nejsou volby, ale jen boj o moc.“ 

Čtěte také: Předvolební Moskva: Poslanec Jednotného Ruska zachraňuje parčík. Kvůli volbám to nedělám, tvrdí

Socioložka upozorňuje na politickou apatii. „Vítězí jakýsi sovětský model, ve kterém lidé sice hlasují, ale bez velkého nadšení. Vyprchal účinek takzvaného protestního hlasování, který lidi do volebních místností táhnul. Problém je v tom, že prostě nejsou strany, které by chtěli volit.“ 

Odliv popularity zaznamenaly, snad s výjimkou populisty Žirinovského, všechny ostatní parlamentní strany. Podle analytičky se v minulém období o roli sociální demokracie ucházela strana Spravedlivé Rusko a získala značnou část protestních hlasů. Své sliby ale strana absolutně nenaplnila. 

Nadšení z Krymu slábne
Podle socioložky z Lavadova centra podstatně klesá nadšení z připojení Krymu k Rusku. „Efekt Krymu opadává, zvlášť dobře je to vidět na klesajících číslech podpory vlády a premiéra. Popularita prezidenta a premiéra se začínají velmi výrazně rozcházet. Ovšem premiér byl u nás vždy obětním beránkem. Lidé mají sklon připisovat všechny zásluhy prezidentovi a veškerou vinu svalovat na premiéra. 

Podle Zorkaji Rusku také chybí opozice. „Podařilo se dát dohromady hrstku lidí, která ale nemá žádnou šanci překročit volební práh. Opozice by ale mohla vyhrát v některých jednomandátových obvodech, mohlo by jít tak o dvě až tři desítky lidí. Výsledek voleb tedy podle ní nebude žádným překvapením. Společenské organizace, které dřív volby monitorovaly jsou navíc paralyzované a veřejnost nebude mít téměř žádnou kontrolu. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace