Zprávy → Evropa12. září  2016 v 07:06  

Velká Británie změní svůj imigrační systém. Zvažuje zavedení pracovních povolení

Ministryně vnitra Velké Británie Amber Ruddová - Foto:  Reuters

Ministryně vnitra Velké Británie Amber RuddováFoto:  Reuters

Britská vláda řeší jedno z významných témat svého odchodu z Evropské unie. Chce zpřísnit svou imigrační politiku. Šéfka resortu vnitra Amber Ruddová zdůrazňuje potřebu postupovat v zájmu britské ekonomiky.

Ministryně uvedla, že kabinet nehodlá přijmout takzvaný australský systém bodování přínosnosti přistěhovalců. Ten spočívá v propracovaném bodovém ohodnocování žadatelů o trvalý pobyt a klade důraz na vzdělání a pracovní praxi přistěhovalců. Ruddová ale nevyloučila, že by Velká Británie mohla zavést pracovní povolení, ta by tvořila určitou bariéru pro občany členských států EU. Výjimku z těchto povolení by mohly tvořit některé vysoce kvalifikované profese. 

Čtěte také: Británie by měla začít jednání o brexitu co nejdříve, řekl Tusk v Londýně

Amber Ruddová kromě nástinu možných řešení imigrace pro BBC nezapomněla podotknout, že Británie musí počítat s odvetnými opatřeními ze strany unie, třeba ve formě opětovného zavedení vízové povinnosti pro cestování. 

Britská vláda musí zpřísnit svou imigrační politiku v reakci na červnové referendum, při kterém se většina voličů vyslovila pro opuštění EU. Zpřísnění kontroly na hranicích přitom bylo jedním z důležitých témat plebiscitu. O konkrétních krocích, stejně jako o podmínkách takzvaného brexitu, bude vláda ještě jednat. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace