Zprávy → Evropa25. září  2016 v 06:00  

Zadlužený Řím vs. betonová lobby. Olympijské hry ve Věčném městě nebudou

Starostka Říma Virginia Raggiová. - Foto:  Reuters

Starostka Říma Virginia Raggiová.Foto:  Reuters

Starostka Říma Virginia Raggiová stáhla oficiální podporu města kandidatuře na pořádání letních olympijských her v roce 2024. Historicky první žena v čele Říma z protestního Hnutí pět hvězd argumentuje tím, že hluboce zadlužené město si nemůže takovou monstrózní akci dovolit. Prý by z ní těžila pouze stavební a betonová lobby. Italští komentátoři však neskrývají zklamání. O hry za osm let budou soutěžit už jen Paříž, Los Angeles a Budapešť.

Deník La Stampa si stěžuje, že starostce nejde o nic jiného, než o záchranu prestiže Hnutí pěti hvězd. „Populární protestní hnutí má v novém zastupitelstvu velké problémy,“ píše list. Zítra, tedy v sobotu, se v Palermu koná stranická konference a stoupenci komika Beppe Grilla (bepe grila) na ní dají průchod velkému zklamání z vývoje.  

Čtěte také: Jan Fingerland: Pětihvězdičkový pochod na Řím

„Straně nezbude než se opět uzavřít do sebe. Způsob, jakým hnutí i starostka smetli olympiádu ze stolu, se nám sice nemusí líbit, ale nezbývá než to všechno vzít jako kdovíkolikátý důkaz o neschopnosti Movimento Cinque Stelle (movimento činkve stele),“ píše La Stampa. 

Řím má spoustu problémů. Ale... 

Deník Avvenire připouští, že Řím má spoustu problémů. Tím spíš by ale stálo za to, o olympiádu se pokusit.  

„"V Římě stojí mnoho budov, které byly postaveny pro velké sportovní podniky a pak byly zapomenuty a ponechány chátrání."“

„Z ekonomického hlediska by určitě šlo o riziko. V Římě však stojí mnoho budov, které byly postaveny pro velké sportovní podniky a pak byly zapomenuty a ponechány chátrání. Ať už jsou v sebehorším stavu, metropole by je mohla znovu objevit a investovat do jejich opravy,“ myslí si komentátor Danilo Paolini. 

„Na financování her by se jistě podařilo sehnat dost peněz z externích zdrojů, a město by mělo šanci ukázat, že dokáže transparentně zacházet s financemi,“ dodává Paolini. 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Autor:   ČRo Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace