Zprávy → Evropa11. září  2016 v 20:19  

Žádná změna? Chorvatský parlament zůstane stejný, naznačují odhady předčasných voleb

Andrej Plenković, předseda chorvatské strany HDZ - Foto:  Reuters

Andrej Plenković, předseda chorvatské strany HDZFoto:  Reuters

Nedělní předčasné parlamentní volby v Chorvatsku zřejmě složení zákonodárného sboru nijak nezmění a vládní koalice se silným mandátem z nich nevzejde. Odhady výsledků zveřejněné po uzavření volebních místností na základě dotazování voličů předpovídají dvěma hlavním rivalům téměř shodný zisk hlasů.

Odhady se shodují i s předvolebními průzkumy. Dosud opoziční sociální demokraté podle nich mohou získat 58 mandátů ze 151, jejich konzervativní soupeři 57. 

Rozhodující roli tak může znovu, stejně jako po volbách před deseti měsíci, sehrát středopravicové reformistické uskupení Most. To podle sondáží zveřejněných chorvatskými televizemi získalo 11 mandátů. 

Čtěte také: Chyť si svého politika. Chorvatsko chce nalákat mladé voliče

Zbytek parlamentních křesel připadá na malé strany a osm zástupců menšin jako Maďaři, Italové nebo Srbové. První výsledky má státní volební komise zveřejnit kolem 22 hodin. 

Chorvaté dnes volili parlament podruhé za necelý rok. V loňských podzimních volbách zvítězilo Chorvatské demokratické společenství (HDZ), ale jen těsně před Sociálnědemokratickou stranou (SDP). 

HDZ nakonec vytvořilo vládu s třetím Mostem, avšak už po několika měsících začaly neshody kvůli administrativním reformám a aféře šéfa HDZ Tomislava Karamarka kvůli střetu zájmů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace