Zprávy → Evropa16. května  2012 v 15:49  

Zákon o střídavé péči platí na Slovensku dva roky. Soudy ale dál svěřují děti spíše matce

V roce 2011 přiznaly soudy na Slovensku střídavou péči jen čtyřem procentům svěřených dětí (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

V roce 2011 přiznaly soudy na Slovensku střídavou péči jen čtyřem procentům svěřených dětí (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Už dva roky znají slovenské zákony pojem střídavá péče. Podle soudních rozhodnutí to tak ale rozhodně nevypadá. Soudy se drží tradičního pohledu, že dítě patří k matce. Příznivci střídavé péče to považují za nehoráznost. A nechtějí se s tím smířit. Zvyk je ale železná košile, kterou soudy svlékají jen těžko.

„Když jsme se rozváděli, tak já jsem u soudu řekla, že chceme dceru do střídavé péče. A soudce řekl, že na Slovensku vůbec taková instituce není a že v žádném případě,“ popisuje Barbora Kamrlová, jak reagoval slovenský soud na její žádost o střídavou péči. 

S bývalým partnerem se v klidu domluvili, že budou dceru vychovávat ve střídavé péči. Jenže o co snazší byla domluva partnerů, o to tvrdší byl náraz na soudní mašinérii. 

„Přišlo mi to jako takové hodně prolezlé zvykovým právem, prostě takhle se to dělá. Já mám povahu, která si o tom popřemýšlí a pak si to udělá, jak to budu vidět rozumně já a ne tak, jak se to dělá.“ 

 

O střídavé péči na Slovensku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Vložit na svůj web

Případ Barbory Kamrlové, která žije v Bratislavě a je předsedkyní česko-slovenské společnosti Střídavá péče o děti dopadl mnohem lépe než spousta dalších. Před časem byla v Bratislavě demonstrace za práva otců. Účastníci se vesměs dělili o nepříjemné porozvodové zážitky. 

„Ještě stále je to nastaveno tak, že když matka začne dělat obstrukce, tak člověk v podstatě nemá šanci,“ říká jeden z účastníků. „Mám potvrzený styk s dětmi každé dva týdny. Snažil jsem se je vidět ve chvíli, když odcházejí ze školy, ale setkalo se to se strašně negativní reakcí,“ řekl další z účastníků. 

Otcové bojující o děti si často stěžují na chování matky, která odpírá otci přístup k dítěti a snaží se u dítěte rozvinout takzvaný syndrom zavrženého rodiče. Barbora Kamrlová tohle svému bývalému partnerovi nedělala. Naopak chtěla dítě i po rozchodu vychovávat společně s otcem. A když jim soud střídavou péči nedovolil, domluvili se jinak. 

„My jsme se domluvili na tom, že dcera byla u něj od čtvrtka odpoledne až do úterý, což vlastně bylo šest k osmi dnům. Střídavá péče je už od 35 procent,což u nás bylo skoro 50 procent,“ vysvětluje Kamrlová. 

Narozdíl od Česka, kde střídavá péče ze zákona funguje už od roku 1998, se slovenské soudy s novinkou vypořádávají teprve druhý rok. Čísla z loňského roku ukazují větší vstřícnost soudů ke střídavé péči než v roce 2010, pořád je ale malá. 

V roce 2011 přiznaly soudy na Slovensku střídavou péči jen čtyřem procentům svěřených dětí. Proti vůli matky rozhodly soudy v jediném procentu případů. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace