Zprávy → Evropa2. října  2016 v 11:16  

Zeman: Ekonomické migranty deportujme do prázdných míst v Africe nebo na neobydlené řecké ostrovy

Miloš Zeman v rozhovoru pro Českou televizi prosazoval delší volební kampaň - Foto: zdroj: ČT24

Miloš Zeman v rozhovoru pro Českou televizi prosazoval delší volební kampaňFoto: zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman se opět vyjádřil k uprchlické krizi. V rozhovoru pro Financial Times doporučil deportovat ekonomické migranty do "prázdných míst" v severní Africe nebo na "neobydlené řecké ostrovy".

„Nejsem proti uprchlíkům, kteří do mé země přišli z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Běloruska, Srbska, a tak dále," prohlásil Zeman pro britský list. "Jsem pouze proti islámským migrantům, protože si myslím, že naše kultury jsou zcela nekompatibilní," dodal. Jako příklad kulturní rozdílnosti uvedl vztah islámských uprchlíků k ženám. "Je absolutně odlišný od evropské kultury,“ varoval. 

K návrhu odsunout uprchlíky na neobydlené řecké ostrovy prezident doplnil, že by si tím Řecko mohlo postupně snížit zahraniční dluh. Podle Zemana existuje "pevné spojení" mezi přílivem imigrantů a "vlnou džihádistů" v Evropě. Extremisté mezi uprchlíky mohou prý zradikalizovat umírněné muslimy podobně, jako tomu bylo v případě nacistů a Němců v 30. letech. 

Zeman překonává Orbána 


Zeman podle listu hovoří nejotevřeněji ze všech evropských politiků a jde ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán, který si výroky zaměřenými proti imigraci zvýšil domácí popularitu, avšak zkomplikoval vztahy s evropskými partnery. Maďaři právě dnes hlasují v referendu o kvótách na rozdělování migrantů. 

Čtěte také: Zeman: Islámský stát je anticivilizace a sociální rakovina. Nelze s nimi vést dialog


Zeman rozhovor poskytl na Rhodu, kde byl na konferenci Dialog civilizací, pořádané spojencem ruského prezidenta podnikatelem Vladimirem Jakuninem. Řekl, že jediné řešení migrační krize v Evropě je deportace lidí, kteří neutíkají před válkou. "Jsme v Řecku a Řecko má mnoho neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Kdyby byly na řeckých ostrovech 'hotspoty', mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu. Jsem pro deportaci všech ekonomických uprchlíků," řekl prezident. 


Dodal, že "samozřejmě respektuje krutost civilní války v Sýrii, Iráku a podobně". "Ale o těch lidech nemluvíme, mluvíme o ekonomických migrantech," řekl. 

Džihádisti mezi uprchlíky 


Prohlásil, že uprchlíků je "méně než třetina" z více než milionu lidí, kteří přišli do Evropské unie, což znamená deportovat stovky tisíc ekonomických migrantů. "Jestliže přicházejí, mohou i odejít," řekl. 

Čtěte také: Český vůdce Zeman rozdmýchává nepřátelství vůči uprchlíkům, napsal britský Guardian


"Jsem si jist, že existuje pevné spojení mezi vlnou uprchlíků a vlnou džihádistů. Existují zprávy německého ministerstva vnitra o počtu džihádistů v Německu. Lidé, kteří toto spojení popírají, se mýlí," řekl Zeman. 

Provokuje od roku 2013 


FT k tomu napsal, že Zemanovy výroky mohou znamenat problém pro vládu premiéra Bohuslava Sobotky, která je také proti uprchlickým kvótám, ale nedávno se distancovala od výroků Orbána i vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského. 


Zemanovy výroky podle FT odrážejí nepopularitu navrhovaných uprchlických kvót v bývalých komunistických státech střední Evropy, které mají jenom malou zkušenost s neevropskou imigrací. Zeman také tlumočí názory svých stoupenců. Podle FT je Zeman od svého zvolení v roce 2013 šiřitelem provokativní rétoriky. Když ukrajinskou krizi označil za "chřipku" a vyslovil se proti evropským a americkým sankcím proti Moskvě, začali ho jeho oponenti označovat za obhájce ruského prezidenta Vladimira Putina. 


List také připomenul Zemanovu kritiku německé kancléřky Angely Merkelové, když její "Willkommenskultur" (vítací kulturu) vůči uprchlíkům označil za "naprostý omyl", protože Evropa nemůže takové množství lidí absorbovat. Předtím se na Rhodu podle listu označil za "proroka", když varoval před možnou radikalizací uprchlíků. "Pamatujete si na osud Kasandry. Varovala před koněm v Tróji. Měla pravdu," řekl. 

Zaorálek: Prezidentova doporučení nejsou oficiální politikou 

„Toto není oficiální politika České republiky. My samozřejmě nebudeme nikomu doporučovat, aby si dal na ostrovy migranty,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v diskusním pořadu České televize, že prezidentova doporučení nejsou oficiální zahraniční politikou. Vláda žádná podobná doporučení dávat nebude. 

Připustil však, že evropské kapacity jsou omezené. Proto si podle něj nebude moci Evropa dovolit přijmout větší množství ekonomických migrantů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace