Zprávy → Evropská unie11. března  2013 v 16:32  

EU definitivně skoncovala s kosmetikou testovanou na zvířatech

Kosmetika (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Kosmetika (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

V Evropské unii dnes vstoupil v platnost úplný zákaz prodeje kosmetických přípravků testovaných na zvířatech. V rámci sedmadvacítky už zákon platí od roku 2009, a evropští výrobci kosmetiky by tak neměli mít s novým nařízením problém. Zákaz se dotkne zejména kosmetiky z dovozu.

Kupující žádnou změnu v ochodech nepozná. Omezení se totiž nevztahuje na výrobky, které byly testované na zvířatech ještě před zákazem. To znamená, že už dříve schválené výrobky se mohou dál prodávat. 

Výrobci navíc měli dost času se připravit. Celý proces začal už v roce 1976. Klíčovými mezníky ale nakonec byly roky 2004, kdy vstoupil v platnost zákaz testování konečných produktů na zvířatech, a 2009, od kdy se nesmí testovat ani jednotlivé složky kosmetiky. 

 

Co v praxi znamená zákaz testování kosmetiky za zvířatech, vysvětluje redaktor Ondřej Bouda

Vložit na svůj web

Dnešní zákaz prodeje se tedy dotkne hlavně nových výrobků. Zákazník by měl mít jistotu, že žádný nový produkt, který se objeví na trhu, nebyl testován na zvířatech. A týká se to nejen přípravků vyrobených v EU, ale i těch z dovozu, na které jinak evropská legislativa nemá vliv. 

Chybí dostatečné kontrolní mechanismy 

Barbora Bartušková Večlová ze společnosti Svoboda zvířat nicméně upozorňuje, že zatím není jasné, jak budou probíhat kontroly dodržování zákazu. 

„Vlastně nejsou stanoveny žádné kontrolní mechanismy. A záleží na každém členském státu, jakým způsobem bude dodržování zákazu kontrolovat,“ uvádí. 

Doplňuje také, že k testování kosmetických přípravků se už delší dobu používají například buněčné a tkáňové kultury. „Nebo pak v konečné fázi testy na lidských dobrovolnicích nebo na různých modelech kůže a podobně,“ řekla. 

 

O definitivním zákazu kosmetických přípravků testovaných na zvířatech v EU jsme mluvili s Barborou Bartuškovou Večlovou ze společnosti Svoboda zvířat.

Vložit na svůj web

Počet testů na zvířatech už klesl na naprosté minimum, ale k některým klíčovým zkouškám zatím neexistuje alternativa. Na nějakou dobu se tak může zpomalit vývoj nových produktů. 

Hlavním problémem pak je Čína, která jde proti světovému trendu a naopak jako jediná vyžaduje povinné testy na zvířatech. Takže výrobci si budou muset vybrat, pro který trh budou své produkty vyvíjet, zda evropský, nebo čínský. Případně musí dělat dvě sady testů. 

Autor:  Ondřej Bouda  (obo), Martin Hromádka  (dka), Martin Ježek,  bre
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace