Zprávy → Evropská unie23. dubna  2016 v 14:58  

Většina zemí EU podporuje českou žádost o změnu výběru DPH

Podle ministra financí Andreje Babiše by opatření omezilo daňové úniky (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Podle ministra financí Andreje Babiše by opatření omezilo daňové úniky (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Česko má podporu většiny zemí Evropské unie při své žádosti o změnu výběru daně z přidané hodnoty. Po schůzce ministrů financí zemí osmadvacítky v Amsterdamu to řekl nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. Česko chce mít možnost, aby DPH platil odběratel a ne ten, kdo službu poskytuje. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO by to omezilo daňové úniky.

V rámci jednotného evropského trhu musí toto přenesení daňové povinnosti, neboli reverse charge, pro Česko nejdřív navrhnout Evropská komise a následně odhlasovat všechny země unie. 

Podle Dijsselbloema je podpora pro český požadavek široká. Babiš věří, že souhlas unie získá. „Důležité je, že nikdo nebyl proti. I Francouzi řekli, že jim to nevadí, Němci nás víceméně taky podpořili, Lotyšsko, Rakousko, které samozřejmě je s námi, Slováci a tak dále,“ uvedl po jednání. 

Babiš argumentuje tím, že by to výrazně omezilo současné daňové úniky při a tzv. karuselových podvodech, kdy uměle vznikají řetězce firem a nakonec DPH nezaplatí nikdo. Ministr výši těchto podvodů v české ekonomice odhaduje na 80 miliard korun ročně. V celé Evropě pak na desítky miliard eur. 

Evropská komise i některé země už dříve přenesení daňové povinnosti kritizovaly jako neúčinné. Podle ní by se podvody jen přelily jinam a narostla by byrokracie. Komise uvedla, že vypracuje analýzu, jestli má český návrh smysl. Na základě ní se pak rozhodne, jestli předloží návrh ostatním zemím. 

Ministerstvo financí a reverse charge

Reverse charge, tedy plošné přenesení daňové povinnosti z dodavatele na odběratele, navrhuje ministerstvo financí už delší dobu. Jde v podstatě o obrácené zdanění, kdy daň neplatí poskytovatel nebo dodavatel, ale ten, kdo zboží nebo služby odebírá. 

Systém přenesené daňové povinnosti se rozšiřuje už několik let. Platí třeba u dodávek zlata, elektřiny, mobilů a podobně. Ministerstvo financí však chce systém zavést plošně, a to pro všechny služby v hodnotě nad 10 tisíc eur, tedy okolo 270 tisíc korun. 

Deklarovaným cílem opatření je zamezit podvodům a daňovým únikům při placení DPH. Podle resortu financí Česko na únicích ztrácí ročně tři miliardy eur, tedy zhruba 81 miliard korun. 

Problém je v tom, že daň z přidané hodnoty spadá v rámci Evropské unie mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určovaná na celounijní úrovni. Změny musí odsouhlasit všechny členské země, jenže třeba Belgie nebo Francie s nimi nesouhlasí. 

Českou žádost o výjimku Evropská komise zamítla už loni v říjnu. Teď si chce nechat vypracovat analýzu, která zhodnotí případné dopady systému. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace