EU chce omezit dotace na rybolov. Ekolog to vítá

Komerční rybolov decimuje život v mořích. Evropská komise proto připravila plán, který má drancování vod zastavit. Prostředky na podporu tohoto lukrativního byznysu čekají škrty. Výdělky rybářů tak poklesnou a kontroly se zpřísní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rybolov u pobřeží  (ilustr. foto)

rybolov u pobřeží (ilustr. foto) | Foto: Alexandr Pícha

Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace hodnotí navrhovaná opatření pozitivně a myslí si, že je to krok správným směrem: „Odradí je to určitě. Pokud klesnou nebo skončí dotace, tak řada z rybářů skončí úplně. Například 50 procent ceny benzínu je dotováno, pokud se jedná o lodní benzín a rybolov. Dotace jsou docela masivní, a pokud nebudou, tak řada firem skončí a možná to částečně i vyřeší problém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O komerčním rybolovu mluvil na Rádiu Česko Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace.

Evropská komisařka pro rybolov Maria Damanakiová se už připravuje na ostré výměny názorů se zástupci rybolovu. Jenže v této ženě dostala rybářská lobby ostrého protivníka. Řekyně byla mluvčí studentského revolty proti nadvládě vojenské diktatury v 70. letech.

Eurokomisařka chce například zpřísnit kontroly rybářských jednostěžníků. Podle Jana Freidingera by se ale měla spíše zaměřit na velkorybářské lodi než na drobné rybaření: „Pokud chce přijmout skutečně funkční opatření, pak by se měla zaměřit hlavně na velkorybářské lodi. Taková velkorybářská loď během dvou tří dnů chytne tolik ryb jako například rybáří chytí na celém ostrově Palau, což je jeden z pacifických ostrovů, za celý rok.

Současná regulace rybolovu je nedostatečná

V současné době komerční rybolov regulují kvóty, které ale podle Freidingera mořskou faunu dostatečně nechrání: „Hlavním opatřením jsou kvóty na lov ryb, bohužel problém spočívá v tom, že stanovení kvót vůbec nereflektuje to, co říkají vědci a mořští biologové o stavu ryb. Opatření tady existuje, ale není funkční.“

Ekologický aktivista si navíc myslí, že by mělo dojít k vytvoření mořských rezervací, kde se nebude vůbec lovit: „Měl by se minimálně vytvořit systém mořských rezervací, stejně jako to je na pevnině, kde máme národní parky, chráněná území a podobně, kde živočichové mohou v klidu žít a množit se. To samé by se mělo vytvořit i na moři. Podle našich výpočtů by minimálně 40 procent moří mělo být uznáno za mořské rezervace, kde by se nemělo lovit.“

Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme