Rozhovor s maďarským velvyslancem při EU Péterem Györkösem

Chod Evropské unie bude v příštím půlroce výrazně ovlivňovat země, která je nám v mnoha ohledech blízká. Od Belgie převzalo předsedání v Radě Unie Maďarsko. Čeho by chtělo během svého předsednictví dosáhnout a jak se na svou roli v čele Unie připravovalo? Velvyslance Maďarska při Evropské unii Pétera Györköse se na to ptal bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Péter Györkös

Péter Györkös | Foto: European Commission Audiovisual service

„Pane velvylslanče, díky za váš čas, který jste si pro Český rozhlas udělal. Chci se vás zeptat, jestli jste při přípravách na předsednictví v Radě Evropské unie nějak vycházeli ze zkušeností předchozích dvou předsednictví nových členských zemí – tedy Slovinska a Česka. Jestli jste se třeba poučili z našich chyb?“

„Neřekl bych, že jsme se snažili poučit z chyb. Chtěli jsme posbírat všechny zkušenosti předchozích předsednictví. Upřímně vám řeknu, že někdy je také důležité počítat s těmi virtuálními záležitostmi. Nejen s těmi skutečnými z reálného života. V tomto smyslu mysím, že máme velmi dobře připravenou strukturu programu našeho předsednictví. Vedle toho ale musíme připustit, že v Evropské unii známé pravidlo neočekávaných událostí může hrát velkou roli i během našeho předsednictví,“ míní Péter Györkös.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarského velvyslance při EU Pétera Györköse pozval k mikrofonu Českého rozhlasu zpravodaj Pavel Novák

„Toto předsednictví, stejně jako dvě předchozí, se odehrává podle pravidel daných Lisabonskou smlouvou. Manévrovací prostor pro předsedající stát je tady menší. Myslíte, že po sobě v dějinách Unie zanecháte nějakou výraznou stopu?“

„Chtěli bychom, aby po našem předsednictví zůstala známka upevnění Unie. Nemáme zájem nechávat po sobě nějaké otisky, jako stopy ve sněhu. Bylo by lepší se vyhnout nějakým překvapením. Samozřejmě víme, že překvapení někdy přicházejí, ale Evropa teď potřebuje srozumitelný a jasný způsob překonání krize. Potřebuje svou vizi a prostředky jak ji zrealizovat. Jde o hospodářský růst, stabilitu veřejných rozpočtů a větší zaměstnanost. V tomto směru se dá hodně udělat, ale nemusí to být nutně spektakulární ukázka práce maďarského předsednictví.“

„Myslím, že po sobě můžete zanechat znatelnou stopu, když dokončíte přístupová jednání s Chorvatskem. Věříte, že to budete vy, kdo uzavře ta jednání za vašeho předsednictví?“

„Jsme zodpovědní a proto jsme si to také dali do programu našeho předsednictví. Opravdu si myslíme, že je to možné splnit. Myslím ale, a vaše i moje země to už poznala, že jedna věc je předpoklad adruhá je skutečný vývoj událostí. Ale domnívám se, že jak fyzicky, tak teoreticky i politicky je to možné. Dá se toho dosáhnout, ale nedá se to samozřejmě zaručit.“

Za španělského a belgického předsednictví jsme se nedočkali větší podpory v našem sporu o víza s Kanadou. Vím, že i Maďarsku hrozí tato vízová povinnost, protože hodně maďarských Romů žádá v Kanadě o azyl. Můžeme tedy očekávat nějaký větší nátlak na Kanadu za vašeho předsednictví?,“ ptá se dál Pavel Novák

„Tato záležitost je stále na programu každého setkání ministrů vnitra. To bude i za našeho předsednictví. Musí se to řešit. Z mnoha důvodů. Je ale otázka, jaké kroky mají obě strany sporu udělat, aby se dospělo k rovnému zacházení se všemi členskými státy. Jestli se za našeho předsednictví dobereme k řešení, které uspokojí všechny, to se v tuto chvíli neodvážím předpovídat.“

„Nebojíte se, že stejný krok může Kanada podniknout i proti vaší zemi?

„Nikdy se nebojím. Vidím ale možné riziko. Na jedné straně musíme hledět na to, aby se pohnul kupředu váš případ. Ale zároveň nechceme, aby vynořil druhý takový.“

Řetězový most v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Každý stát to drží v tajnosti, jaká bude jeho umělecká instalace, která se objeví v atriu sídla Rady Evropské unie v centru Bruselu. Mohli bychom alespoň obecně říct, co můžeme od maďarské umělecké prezentace čekat?

„Pro všechny to bude překvapení. Před několika týdny jsem viděl projekt, ale některé detaily se tam ještě dolaďují. I pro mne tam tedy asi ještě budou nějaké překvapivé prvky. Myslím, že to ale bude dost zajímavé a představí to osobitý maďarský pohled na Evropu.“

„To vypadá, že to bude pokračování české Entropy. Můžeme tedy čekat něco podobného?“

„To nemyslím.“

„To znamená, že Entropa je nepřekonatelná, nebo to bude něco méně ambiciozního?“

„Nechte se překvapit.“

„Nakonec jsem se velvyslance Maďarska při Evropské unii Pétera Györköse zeptal, jestli má i jeho země nějaký slogan, který v sobě soustřeďuje priority jeho předsednictví? Má a dozvěděl jsem se je maďarsky i anglicky,“ konstatuje Pavel Novák.

„Heslo zní: Silná Evropa,“ odpověděl maďarský velvyslanec při EU Péter Györkös.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme