Zprávy → Evropská unie22. srpna  2016 v 19:59  

Brexitem nic nekončí, je třeba posílit bezpečnost unie, shodli se Merkelová, Hollande a Renzi

francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi - Foto:  Reuters

francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo RenziFoto:  Reuters

Evropská unie není podle Mattea Renziho po referendu o brexitu v koncích. Italský premiér to řekl při setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Státníci se sešli v Itálii u ostrůvku Ventotene, aby projednali budoucnost Evropy. Vyslovili se i pro posílení vnitřní i vnější bezpečnosti unie.

Státníci se shodli, že rozhodnutí Britů je třeba respektovat. Teď je podle Renziho potřeba se zaměřit na klíčové otázky, především v oblasti bezpečnosti a ekonomiky. Evropa prý musí podpořit hospodářský růst, podporovat kvalitní investice a bojovat proti nezaměstnanosti. 

Renzi také na setkání řekl, že Evropská unie musí vyvinout ještě větší úsilí k tomu, aby bránila příchodu nových migrantů a pomáhala potřebným. Otázku imigrace i evropské bezpečnosti znovu zmínila také Angela Merkelová. 

Ochrana hranic a pobřeží 

„Tváří v tvář islámskému terorismu a ve světle občanské války v Sýrii cítíme, že je potřeba více úsilí pro vnitřní a vnější bezpečnost EU," zdůraznla kancléřka. Zesílena má být unijní spolupráce v oblasti obrany a výměny informací mezi tajnými službami.  

Merkelová také upozornila, že obrana mořských hranic před imigranty sama o sobě nestačí a že dohoda o zastavení migračního toku s Tureckem je nadále nezbytná k úspěšnému boji proti pašerákům lidí. 

I podle francouzského prezidenta Hollanda potřebuje Evropská unie po referendu o brexitu čerstvý impulz, a to především v oblasti bezpečnosti. Zdůraznil, že Evropa se musí na ochraně hranic podílet. Klíčová je přitom ochrana vnějších hranic i pobřeží. Spolupráce jednotlivých zemí by přitom měla být koordinovaná. 

Hollande zmínil i ekonomické otázky. Je prý potřeba eliminovat všechny nejistoty, znásobit investice a například využívat nové technologie. 

Poklona Altieru Spinellimu 

Místo setkání státníků nebylo vybrané náhodou. Na italském ostrůvku Ventotene totiž v roce 1941 sepsal evropský myslitel a protifašistický aktivista Altiero Spinelli společně s dalšími kolegy Manifest z Ventotene, který volal po sjednocení Evropy. Jde tak o určitou symboliku, že právě tam státníci projednali situaci po té, co se Britové rozhodli Evropskou unii opustit. 

Merkelová, Hollande a Renzi kromě jednání naplánovali také společnou návštěvu Spinelliho hrobu.  

Všichni tři státníci položili květiny na hrob jednoho z otců zakladatelů EU, Itala Altiera Spinelliho - Foto:  Reuters

Autor:  Marie Machytková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace