Zprávy → Evropská unie3. října  2016 v 16:38  

Brusel bere maďarské referendum o kvótách na vědomí. Jak s ním vláda naloží, je mu jedno

Maďarský premiér Viktor Orbán - Foto:  Reuters

Maďarský premiér Viktor OrbánFoto:  Reuters

Evropská komise respektuje výsledek maďarského referenda o uprchlických kvótách a nechává na vládě v Budapešti, jak s ním naloží. Brusel tak v pondělí reagoval na nedělní lidové hlasování v Maďarsku, které sice velkou většinou odmítlo migrační kvóty, kvůli malé účasti bylo ale neplatné.

Maďarský premiér Viktor Orbán chce i přesto odmítnutí přerozdělování běženců zanést dodatkem do ústavy. 

Evropská komise podle jejího mluvčího Margaritise Schinase bere výsledek referenda na vědomí. Respektuje zároveň vůli lidí, kteří hlasovali, i těch, co se rozhodli referenda nezúčastnit. 

 

Evropská komise podle jejího mluvčího Margaritise Schinase výsledek referenda respektuje.

Vložit na svůj web

Stejně by podle něj Evropská komise reagovala i v případě, kdyby nedělní hlasování bylo platné. To, že chce maďarský premiér i přes neplatnost referenda jeho výsledek použít v boji proti uprchlickým kvótám, nechtěla komise komentovat. Je podle ní čistě na maďarské vládě, jak s výsledkem hlasování naloží. 

Maďarské občanství za 8 milionů 

Maďaři sice jsou proti přijímání uprchlíků. Na druhou stranu v zemi funguje program, který umožňuje bohatým cizincům získat povolení k pobytu a tím pádem i schengenská víza. 

Systém takzvaných pobytových vládních dluhopisů udělí cizinci občanství, pokud nakoupí dluhopisy v hodnotě osmi milionů korun. O program je podle maďarské vlády velký zájem. Takovéto povolení dostalo už téměř deset tisíc lidí. 

Čtěte také: Maďarské referendum skončilo neúspěchem Orbána, on sám tvrdí opak

Internetový server Politico to před časem glosoval slovy, že maďarský premiér rozlišuje přistěhovalce podle toho, jestli mají peníze nebo ne. 

Autor:  Filip Nerad, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace