Zprávy → Evropská unie20. prosince  2011 v 09:48  

EU odmítla podepsat dohodu o přidružení Ukrajiny, kvůli Tymošenkové

Prezident EU Herman Van Rompuy, prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč a předseda EK José Manuel Barroso na summitu EU - Ukrajina v Kyjevě - Foto:  ČTK/AP

Prezident EU Herman Van Rompuy, prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč a předseda EK José Manuel Barroso na summitu EU - Ukrajina v KyjevěFoto:  ČTK/AP

Ukrajina si bude muset ještě počkat na další krok směrem k Evropské Unii. Tolik očekávanou dohodu o přidružení s ní totiž Brusel odmítl zatím podepsat. Může za to věznění bývalé premiérky Tymošenkové.

Z jednodenního summitu Evropská unie - Ukrajina si Kyjev odnáší jednoznačné poučení. Dokud bude bývalá premiérka Julia Tymošenková ve vězení, k podpisu asociační dohody a smlouvy o bezcelní zóně nedojde. 

Jak dodal unijní prezident Herman Van Rompuy, oba dokumenty - jak politická, tak ekonomická část dohody - jsou už hotové, ale ratifikace ještě počká. 

 

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byla Natalie Čurikovová z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa

Vložit na svůj web

Podle Natalie Čurikovové z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa Unie dohodu nepodepsala, protože by to znamenalo, že Ukrajina se přibližuje k evropským hodnotám, což podle ní není pravda. 

„Protože v otázce demokracie, právního státu, svobodných médií, svobody shromáždění, politické konkurence, opravdového, nikoliv údajného boje s korupcí a v neposlední řadě nezávislé justice se v Ukrajině stal zřetelný regres po nástupu prezidenta Janukovyče a jeho politického týmu,“ řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko Čurikovová. 

Brusel Ukrajině především vyčítá zpolitizovaný soudní systém, jehož obětí se stala také Julia Tymošenková. Ta byla odsouzena k sedmi letům vězení a všechny dosavadní pokusy o anulování verdiktu dopadly v její neprospěch. 

Dcera Tymošenkové Jevgenije prohlásila, že pokud to bude nutné, postaví se ona sama do čela kandidátky opoziční strany své matky. Už příští rok se totiž na Ukrajině konají parlamentní volby. 

Někteří politologové se obávají, že krach dohody by mohl Ukrajinu opět přiblížit Moskvě. Podle Čurikovové se ale mění se postoj na Ukrajině i v Rusku, například kvůli povolebním demonstracím v Ruské federaci. Ukrajina už tak v sousední velmoci necítí takovou podporu jako dříve.
 

Autor:  Petr Vavrouška  (pev), Tomáš Pavlíček  (tpa), Simona Bartošová
Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace