Zprávy → Evropská unie15. října  2016 v 06:30  

Kauza Marmite. Brexit vyšponoval cenu oblíbené pomazánky, Britové ji skupovali ve velkém

Britští zákazníci vykoupili kvasnicovou pomazánku z obchodů Tesco (ilustrační foto) - Foto: Marie Tesařová

Britští zákazníci vykoupili kvasnicovou pomazánku z obchodů Tesco (ilustrační foto)Foto: Marie Tesařová

Chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie se odráží i na obsahu ledniček občanů Spojeného království. Klesající libra totiž způsobila bleskovou aféru kolem známé kvasnicové pomazánky Marmite, kterou výrobce zdražil natolik, že ji řetězec Tesco stáhl z online nabídky.

Výrobce Marmitu, firma Unilever, se nakonec s Tescem dohodla na podmínkách prodeje kvasnicové pomazánky i řady dalších populárních výrobků. Ty totiž Unilever ve světle oslabující libry zdražil, což si Tesco na rozdíl od jiných řetězců nenechalo líbit, a stáhlo Marmite nebo třeba majonézy Hellmann’s z online nabídky. Lidé je pak přímo v obchodech začali hromadně skupovat. 

Britské televize a rozhlasové stanice v pátek vysílaly živě a dramaticky z parkovišť před Tescem a ukazovaly prázdné regály, kde ještě na počátku týdne trůnily zavařovačky s Marmitem. Na sociálních sítích si lidé vyměňovali tipy, kde se pomazánka ještě dá sehnat. 

Kreslíř Matt v Telegraphu namaloval sochu muže v centrálním Londýně s nenamazaným toastem s popiskem: „Museli se obejít bez Marmitu, aby Británie byla svobodná!“ 

Zatímco kvasnicová pomazánka se do online nabídky Tesca vrátila, na návrat libry na úroveň před referendem to zatím nevypadá. Proti euru od června ztratila 16 procent. Turisté plánující výměnu peněz tak musejí volit velmi pečlivě. Jestliže před rokem nakoupili za 500 liber v průměru 675 eur, dnes v některých směnárnách dostanou jen 440 eur. 

Nejhorší kurz nabízí směnárna Moneycorp na letišti v Southamptonu, kde za jednu libru dostanete jen 88 eurocentů. Průměr ze všech britských letišť tento týden činí 99 centů za libru. U dolaru je situace podobná. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace