Zprávy → Evropská unie17. června  2012 v 13:00  

Exkluzivně: Výsledek řeckých voleb neovlivní řešení krize eurozóny, prohlásil Klaus

Prezident Václav Klaus - Foto: Tomáš Novák

Prezident Václav KlausFoto: Tomáš Novák

V exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál prezident Václav Klaus prohlásil, že výsledek řeckých voleb neovlivní řešení krize eurozóny. Řecký dluh podle něj po dnešku rozhodně ani nezmizí, ani se nesníží.

„Představa o tom, že zvítězí takzvaně proevropští Řekové, že to bude řešení, to je naprostý omyl, protože Řecku ten nikdy nesplatitelný dluh stejně nadále zůstane a jenom se to bude prodlužovat,“ řekl Radiožurnálu prezident Václav Klaus. 

„Řecko by naopak potřebovalo jasné řešení. Já vždycky říkám, že Řekové nezpůsobili krizi, Řekové jsou obětí eurozóny. Když byli sešněrováni v nemilosrdné kazajce eura, tak se ten jejich problémy vyvalil, ale chyba byla přijmout Řeky do eurozóny a teď už se následné věci, které žádné dobré řešení nemají a nikdy mít nemohou,“ dodal. 

Čtěte také: Řekové mají strach, že dnešní volby povedou zemi k odchodu z eurozóny

Řekové jdou dnes k osudovým volbám. Už podruhé během šesti týdnů. Vláda, která z voleb vzejde, povede zemi buď k dalším úsporám, nebo ven z eurozóny. Většina Řeků si přeje i nadále zůstat mezi zeměmi, které platí eurem, zároveň ale odmítají tvrdé úspory. Ty po nich požadují evropské instituce. 

Čtěte také: Na výsledky řeckých voleb s napětím čeká zbytek Evropské unie

Autor:  Jana Zemanová  (jze), Matěj Skalický
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace