Zprávy → Evropská unie16. dubna  2014 v 07:50  

Končící europoslanci dostanou navíc jeden měsíční plat. Kvůli jedinému dni

V červenci dostanou plat poslanci starého i nového europarlamentu - Foto:  europa.eu

V červenci dostanou plat poslanci starého i nového europarlamentuFoto:  europa.eu

V červenci budou pobírat plat zástupci dvou evropských parlamentů. Toho starého i toho nového. Končící poslanci totiž 1. července přijedou do Štrasburku předat štafetu svým nástupcům. Za jediný den v práce tak budou mít nárok na celou měsíční mzdu. Většina českých europoslanců se otázkám na toto téma vyhýbá.

„Já o tom nevím. To je všechno, co vás zajímá, vás zajímají jen peníze. Já o tom nevím, že mám v červenci plat.“ 

Richarda Falbra z ČSSD dotaz na červencový plat slušně řečeno rozladil. Ani Jan Březina netušil, kdy mu přestanou chodit výplaty. 

„To je pro mě příjemná novina, to se musím informovat. Nevím, jestli to tak bude,“ řekl. Později, když si informaci o červencovém platu ověřil, telefonicky ujišťoval, že svědomí mu v takovém případě nedovolí si peníze ponechat a raději je věnuje na charitu. 

 

O platy europoslanců se zajímal zahraniční redaktor ČRo Ondřej Bouda

Vložit na svůj web

Jak je možné, že poslanci neví, jak to s jejich platy je? Tisková mluvčí Evropského parlamentu Marjorie van den Broekeová vysvětluje, že tato situace vzniká poprvé od roku 2009, kdy parlament převzal zodpovědnost za platy europoslanců. Do té doby si každý stát určoval vlastní pravidla pro své zastupitele. 

Marjorie van den Broeke ale hned ujišťuje, že parlament musel ve svém rozpočtu najít škrty, aby na platy poslanců ušetřil. 

Jenže stejně jde nakonec o peníze evropského daňového poplatníka a jednoduché počty ukazují, že se mohlo ušetřit o dost víc. 

Poslanci mají základní plat necelých 8 tisíc eur. Zkušenost ukazuje, že přibližně polovina z nich už se do europarlamentu nedostane. Takže jen na platech to dělá zhruba tři miliony eur navíc. 

K tomu však dostávají poslanci další peníze, třeba na provoz kanceláře až tři měsíce po ukončení mandátu. Konečná částka tak ještě poroste, a to vše kvůli jednomu dni v červenci. 

Autor:  Ondřej Bouda  (obo),  kap

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace