Zprávy → Evropská unie25. srpna  2016 v 06:00  

Nervozita opadá. Vypjatá atmosféra po brexitu se uklidňuje, tvrdí 'britští' Poláci

"Špinaví Poláci" hlásá nápis na válečném památníku v Portsmouthu - Foto: Charlie Leddy-Owen

"Špinaví Poláci" hlásá nápis na válečném památníku v PortsmouthuFoto: Charlie Leddy-Owen

Výsledek červnového unijního referenda byl pro početnou polskou komunitu v Británii Jobovou zvěstí. Nejistota ohledně vlastní budoucnosti ve Spojeném království byla veliká. Právě Poláci se navíc v prvních dnech po hlasování stali terčem několika xenofobních útoků. Situace se ale postupně uklidnila, a dnes většina Poláků tvrdí, že se pro ně asi nic moc nezmění.

Piotr Narecki pracuje jako tenisový trenér v jednom klubu v londýnské čtvrt Highgate. Tvrdí, že referendum je třeba vidět v širší perspektivě coby další oslabení Evropy, a jako příspěvek k možnému kolapsu Evropské unie. To je vývoj, ze kterého mají podle Nareckiho radost jedině lidé, jako Vladimir Putin. 

„Tady v Británii se najednou z některých lidí stali rasisté. Ti, kdo už byli rasisty předtím, si začali myslet, že to můžou říkat otevřeně, a že nás můžou posílat domů. Tyhle temné stránky jsou teď víc vidět," všímá si Narecki. 

 

Vyhrocená situace po brexitu se uklidňuje, shodují se Poláci žijící v Británii

Vložit na svůj web

„V Haringey 75 procent lidí hlasovalo proti brexitu. Lidi za mnou chodili a omlouvali se. Cítili se úplně stejně, jako já. To je pozitivní, ale bohužel to nic nemění na tom, že i oni prohráli," říká Piotr Narecki, otec dvou malých dětí. V Británii je 15. rokem a vážně uvažuje o britském pasu. Čistě proto, aby měl život administrativně snazší. 

„Od referenda se situace v polské komunitě uklidnila. Když se s Poláky bavíte, tak chtějí v Británii nepochybně zůstat. Mají ale samozřejmě obavy, jaké tady nakonec budou podmínky pro unijní občany, pokud k brexitu skutečně dojde. Britská vláda musí zapracovat na tom, aby se tu Evropané stále cítili vítaní, a aby se tu cítili bezpečně," popisuje zpravodaj polské tiskové agentury PAP Jakub Krupa. 

Tenisový trener Piotr Narecki tvrdí, že referendum je třeba vidět v širší perspektivě coby další oslabení Evropy, a jako příspěvek k možnému kolapsu EU - Foto: Jiří Hošek

Tenisový trener Piotr Narecki tvrdí, že referendum je třeba vidět v širší perspektivě coby další oslabení Evropy, a jako příspěvek k možnému kolapsu EUFoto: Jiří Hošek

Připomíná dva nejhorší incidenty týkající se polské komunity - žhářský útok na domek rodiny v Plymouthu a xenofobní graffiti na polském kulturním centru v Londýně.  

Celkově mu ale reakce velké většiny obyvatel Británie imponovala, hlavně pak Skotů. 

„Skotská ministryně školství oznámila, že v reakci na referendum tamní vláda zvažuje zavedení polštiny na školách. Je to součást vzkazu, že Poláci jsou ve Skotsku vítaní, a že jejich kultura a jazyk jsou pro Skoty přínosem. Taková gesta jsou zapotřebí. Že jsou Poláci vítaní, se ale člověk dozvídá i v Anglii od lidí, co hlasovali pro brexit," říká Krupa. 

Poláci jsou nepostradatelní 

Artur Szczepaniak žil osm let ve Spojených státech. Teď mu už pět let patří malá stavební firma v Británii. Ani on nevidí výsledek unijního plebiscitu ze svého pohledu coby tragédii. 

Majitel stavební firmy Artur Szczepaniak nevidí výsledek unijního plebiscitu ze svého pohledu coby tragédii - Foto: Jiří Hošek

Majitel stavební firmy Artur Szczepaniak nevidí výsledek unijního plebiscitu ze svého pohledu coby tragédiiFoto: Jiří Hošek

„Moje dcera žije v Polsku, takže pořád trochu přemýšlím o návratu. Ale moje firmě se daří, mám čím dál tím víc zakázek, a to i teď, po referendu. Když se bavím s britskými klienty, tak neustále opakují, že tady potřebují lidi, jako jsme my, to znamená lidi, kteří pořádně umějí svou práci," popisuje Szczepaniak. 

V některých odvětvích britské ekonomiky se Poláci považují za zcela nepostradatelné. Mezi východoevropskou komunitou koluje vtip, že kdyby se Poláci, Češi a Litevci domluvili, a vzali si na jeden den společně volno, tak Británie zkolabuje.
 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace