Zprávy → Evropská unie16. října  2016 v 12:30  

Nové referendum o nezávislosti bude ještě před rokem 2020, prohlásila skotská premiérka

Nicola Sturgeonová se připravuje na další referendum o skotské nezávislosti. - Foto:  Reuters

Nicola Sturgeonová se připravuje na další referendum o skotské nezávislosti.Foto:  Reuters

Podle Nicoly Sturgeonové budou Skoti hlasovat o svém odchodu ze Spojeného království s největší pravděpodobností do čtyř let.

Skotsko neustupuje ze svého záměru hlasovat o nezávislosti na Velké Británii a zachovat tak své členství v Evropské unii. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v neděli v televizním pořadu Peston on Sunday prohlásila, že její země uspořádá nové hlasování s největší pravděpodobností ještě před rokem 2020. Informovala o tom agentura Reuters. 

„Myslím, že je to vysoce pravděpodobné vzhledem k situaci, ve které jsme. Kvůli tomu co se děje, jsem o tom přesvědčená ještě víc než ráno po referendu,“ řekla Sturgeonová. 

Čtěte také: Připravujeme nové referendum o nezávislosti na Británii, oznámila skotská premiérka

Skoti o své nezávislosti hlasovali už v roce 2014. V referendu si tehdy 55,3 % voličů zvolilo setrvání ve Spojeném království. Zpátky k myšlence nezávislosti se Skotsko vrátilo po letošním referendu o odchodu z Evropské unie. 

V něm se obyvatelé Spojeného království rozhodli pro odchod z EU. Většina Skotů ale hlasovala za setrvání i v tomto svazku a neztotožňují se s tzv. brexitem. Obávají se zejména hospodářských důsledků odchodu Spojeného království z EU. „Neexistuje žádný racionální důvod pro odchod Británie z jednotného trhu,“ prohlásila Sturgeonová už dřívě. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace