Zprávy → Evropská unie4. srpna  2016 v 07:01  

Poláci v anketě odmítali 'uprchlickou novinku EU': Arabské číslice ať se děti neučí

Polské děti by se arabské číslice učit neměly, myslela si většina dotázaných v anketě (ilustrační foto) - Foto:  Stock.xchng

Polské děti by se arabské číslice učit neměly, myslela si většina dotázaných v anketě (ilustrační foto)Foto:  Stock.xchng

Evropská unie chce ve školách povinně zavést arabské číslice kvůli migrantům, řekl redaktor polské internetové televize Refleksja TV obyvatelům Krakova a čekal na reakci. Video s jejich názory se na sítích stalo hitem. Fakt, že se v Evropě používají právě arabské číslice, si totiž mnoho z dotázaných neuvědomilo a byli zásadně proti.

„Jsme suverénní zemí. Máme své vlastní představy o vzdělání, o tom, jak učit naše děti. Máme svůj jazyk, tak se učme po našem. Ať si ty své číslice nechají,“ odmítl údajnou novinku jeden z oslovených mužů. 

„Oni nectí naši kulturu, proč bychom se my měli přizpůsobovat té jejich,“ odpověděla žena. Nesouhlasila ani další dotázaná. „Jsem proti tomu, aby se děti v naší, polské škole, učily takové věci,“ zdůraznila. 

 

Polský redaktor si vystřelil z Krakovanů. Někteří odmítaly, aby se děti učily arabské číslice. Reportáž připravil zpravodaj Vít Pohanka

Vložit na svůj web

„Ve školách? Každý by měl mít volbu, jaké číslice se učit chce. Podle toho, co ho zajímá,“ vyjádřil názor muž. 

Teprve v poslední části ankety se objevilo několik hlasů, které si uvědomují nesmyslnost dotazu. „Arabské číslice? Vždyť se je pořád učíme,“ řekla žena se smíchem. 

Podle polských médií anketa dobře vystihla náladu v tamní společnosti. Poláci jsou prý plní averze vůči Evropské unii a migrantům. Stačí říct slovo „Arab“ nebo „arabský“ a zapomínají na to, co se učili v první třídě základní školy. 

Stejnou anketu před časem vyzkoušela i jedna slovenská televize a také malý chlapec z moravské internetové televize v Napajedlech, a to s podobným výsledkem.  

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace