Zprávy → Evropská unie22. listopadu  2012 v 04:50  

Případné škrty v eurofondech by se nelíbily ani Slovensku

Bratislava (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Bratislava (ilustrační foto)Foto: Fotobanka stock.xchng

Nové dálnice, čističky odpadních vod, opravená náměstí. Střední Evropu v posledních letech proměnily peníze z eurofondů. Chudší země Evropské unie tak bojují na bruselském summitu o peníze z eurofondů. Ty by chyběly také Slovensku.

Nejenom Česko tak bude dnes a zítra v Bruselu tvrdě vyjednávat, kolik evropských peněz dostane v nejbližším období. Menší příděl by se nezamlouval ani slovenské vládě. 

Město Skalica na česko-moravské hranici září novotou, peníze na opravu památek shánělo kde se jen dalo. Samotné eurofondy proto bývalý městský zastupitel ve Skalici Dušan Krivský nechce přeceňovat. 

 

O eurofondech na Slovensku hovoří v reportáži zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Vložit na svůj web

„Podle mne politika Evropské unie je o tom, že hodí do luftu peníze a města bijete se o to, které to chytnete. Musíte mít šikovné zástupce a primátory, abyste něco chytili,“ říká. 

Mnohem vřelejší vztah má k eurofondům předseda slovenské vlády Robert Fico. Tak jako každý politik, i on rád přestřihuje pásky na nových veřejných stavbách. A ty se na Slovensku bez eurofondů neobejdou. 

„76 procent všech investicí jsou peníze z evropských fondů na Slovensku,“ vysvětluje. 

Když tohle poslouchá analytik Dušan Sloboda z bratislavského Institutu Milana Rastislava Štefánika, jenom kroutí hlavou. 

Podle něj se celá debata o eurofondech neuvěřitelně zploštěla a zjednodušila. „Zakrývá ten fakt, jakým způsobem se rozdělují ty peníze, na co se rozdělují a zda je to efektivní,“ vysvětluje. 

Bratislavský ekonomický institut INESS spočítal, že ke každému euru, které Slovensko dostane z eurofondů, musí přidat dalších 90 centů z vlastních peněz. 

Eurofondy tedy nejsou pro Slováky rozhodně zadarmo. Vláda je ale nutně potřebuje například pro dostavbu klíčové dálnice do Košic. A jiné zdroje nemá. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace