Zprávy → Evropská unie4. března  2016 v 12:51  

Případný konec Schengenu může podle EK stát až 500 miliard korun ročně

Podle EK hrozí velké finanční ztráty v případě, že by země Schengenu opět zavedly hraniční kontroly (ilustrační foto) - Foto:  Evropská komise

Podle EK hrozí velké finanční ztráty v případě, že by země Schengenu opět zavedly hraniční kontroly (ilustrační foto)Foto:  Evropská komise

Případný konec volného pohybu v rámci schengenského prostoru může podle Evropské komise stát až 18 miliard eur ročně, tedy skoro 500 miliard korun. Podle Evropské komise takové ztráty hrozí každý rok v případě, že by země Schengenu opět zavedly hraniční kontroly. Komise sečetla údajné ztráty, které by utrpěl přeshraniční obchod nebo turistický ruch.

Komisař pro migraci Dimitris Avramopulos zdůrazňuje, že pro přežití Schengenu je potřeba kontrolovat jeho vnější hranice. Proto chce, aby se země unie a europoslanci dohodli na vzniku evropské pohraniční stráže. 

Řecko kromě toho musí nejpozději do května začít skutečně kontrolovat své hranice a registrovat všechny uprchlíky a migranty, jinak mu hrozí pozastavení jeho členství v Schengenu. Ostatní země by v takovém případě mezi sebou mohly zavést hraniční kontroly až na dva roky. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace