Zprávy → Evropská unie19. srpna  2016 v 12:17  

Turecko žádá zrušení víz, jinak vypoví dohodu o uprchlících. Do sedmi let chce být v EU

Turecký velvyslanec v Bruselu Selim Yenel - Foto:  Reuters

Turecký velvyslanec v Bruselu Selim YenelFoto:  Reuters

Turecko chce do sedmi let vstoupit do Evropské unie. Německému deníku Welt to řekl turecký velvyslanec v Bruselu Selim Yenel. Trvá zároveň na tom, aby unie do konce roku zrušila vízovou povinnost pro turecké občany, jinak prý Ankara odstoupí od dohody o uprchlících. Podle Evropské unie ale Ankara stále nesplnila podmínky, které platí pro všechny země usilující o bezvízový styk.

V roce 2023 si bude Turecko připomínat sto let od založení republiky. To by se podle Selima Yenela mělo oslavit právě vstupem do Evropské unie. Velvyslanec pro deník také dodal, že by Evropská unie měla důrazněji odsoudit červencový neúspěšný pokus o vojenský převrat v Turecku a dát tak najevo, na čí straně stojí. 

Kromě Evropské unie tlačí Ankara také na Spojené státy, zejména kvůli vydání duchovního Fetullaha Gülena, kterého prezident Erdogan obviňuje ze zorganizování puče. 

„Strategický partner by neměl svému partnerovi věci stěžovat, naopak měl by se je snažit usnadnit,“ uvedl Erdogan. 

Turecko požádalo o vydání Gülena, který tráví důchod v americké Pensylvánii, už dvakrát. První žádost americké soudy odmítly jako nedostatečnou. 

Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace