Zprávy → Evropská unie1. října  2016 v 12:25  

Urychlete odchod z Evropské unie, tlačí na Mayovou euroskeptici

Theresa Mayová se stala novou premiérkou Velké Británie - Foto:  Reuters

Theresa Mayová se stala novou premiérkou Velké BritánieFoto:  Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová ještě stále neoznámila, kdy její země rozhovory o odchodu z EU zahájí. Euroskeptici v Konzervativní straně Mayovou tlačí, aby článek 50 Lisabonské smlouvy aktivovala co nejdříve.

Ministerská předsedkyně uvedla, že nejrychlejší dohoda pro Británii se zbytkem Evropské unie nemusí být dohodou nejlepší. Mayová zopakovala, že si přeje celonárodní konsenzus ohledně zahájení rozhovorů o podmínkách brexitu. Svou činnost by měl v sobotu zahájit hlavní vyjednavač Evropské komise pro brexit Michel Barnier. 

Radikální euroskeptici v Konzervativní straně sepsali memorandum nazvané „Brexit blueprint.“ V tom navrhují systém pracovních povolení pro nové unijní imigranty, a dokončení rozhovorů s EU dlouho před skončením dvouleté lhůty stanovené Lisabonskou smlouvou.  

Čtěte také: Velká Británie se po Brexitu neuzavře před světem, slibuje Mayová

Britská premiérka navíc pro BBC Scotland uvedla, že Skotsko ohledně výsledku vyjednávání nebude mít právo veta. Skotsko se obává tzv. „tvrdého brexitu“ s opuštěním jednotného evropského trhu a regulací volného pohybu osob. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace