Zprávy → Evropské záležitosti26. července  2012 v 18:20  

Brusel neuvolní peníze pro české školství. Česko by mohlo přijít až o 50 miliard

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. - Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto.Foto: Tomáš Adamec

Česko z Bruselu nedostane miliardy korun pro školství. Českému rozhlasu to sdělila Evropská komise. Ta odmítla uvolnit peníze z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Česko podle komise nezvládlo napravit chyby, které se v čerpání peněz objevily. Ministerstvo školství zprávu komise zatím nedostalo. Resort ale odmítá, že by Česko mohlo přijít o celou částku - tedy o 50 miliard korun.

Rozhodnutí Evropské komise Českému rozhlasu potvrdil její mluvčí Jonathan Todd: „Komise není spokojena s odpovědí, kterou dostala od českých úřadů. Ty nepřišly s dostatečnou zárukou toho, že se peníze utratí tak, jak mají. A v případech, kdy audit ukázal špatné vynaložení prostředků, nám české úřady tyto peníze nechtěly vrátit.“ 

Česko podle Evropské komise dostalo čas na nápravu chyb. Opatření, která předložilo, jsou ale nedostatečná. V Česku stále přetrvávají závažné chyby v kontrole toho, jak se u nás s evropskými penězi hospodaří. 

 

O nejnovější stanovisku Bruselu informoval v Odpoledním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Ondřej Houska a reakci českého ministerstva školství přiblížila Martina Spěváčková

Vložit na svůj web

Proto podle článků 92 a 99 nařízení Rady z roku 2006 může Česko přijít o část nebo dokonce o celý příspěvek na Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, což je více než 50 miliard korun - to je však málo pravděpodobné, v praxi bývají ztráty peněz nižší. 

Reálně tak hrozí ztráta jen části těchto peněz, možnost zavření celého programu ale existuje. O peníze by přišel český státní rozpočet, který už finance vyplatil příjemcům dotací. 

Ministerstvo se výpadku celé částky neobává 

Česko má nyní další dva měsíce na nápravu. Ministerstvo školství zprávu komise oficiálně zatím nemá. Resort ale tvrdí, že už dříve provedl několik nápravných opatření a je připraven podniknout i další kroky. 

Náměstek ministra pro evropské záležitosti Michal Zaorálek popřel, že by Česko mohlo přijít o celou částku. 

Ministerstvo školství nečelí kritice kvůli čerpání evropských fondů poprvé. Evropská komise hrozila pozastavením dotací i za exministra Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Loni audit Evropské komise zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a ministerstvu školství bylo pozastaveno čerpání dotace ve výši 1,2 miliardy korun. Exministr tehdy sliboval, že všechny chyby napraví do konce dubna. Během Dobešova působení se na křesle šéfa odpovědného za evropské peníze vystřídalo šest lidí. Další kritice ze strany komise to ale nezabránilo.

„Evropská komise v současné době má pozastavenu jednu platbu z konce loňského roku na základě předběžné auditní zprávy, takže v současné době neproplácí České republice a čeká na přijetí nápravných opatření po obdržení závěrečné auditní zprávy. A poté, co přijmeme (opatření pozn. red.) a komise ověří, by měly být platby obnoveny.“ 

„Zcela rozhodně není možné, abychom přišli o celých 50 miliard korun. Příjemcům dotací, kteří mají vydaná rozhodnutí, nehrozí, že by nedostávali finanční prostředky,“ zdůraznil Michal Zaorálek. 

Jak také řekl Radiožurnálu, že školství už některá nápravná opatření přijalo a je připraveno i k dalším krokům: 

Čtěte také: Náměstek ministra školství Zaorálek se ztráty 50 miliard neobává

„Podle našich informací ze současných jednání s Evropskou komisí na námi navržená nápravná pro zjištění, která jsme nerozporovali, jsou dostatečná. Samozřejmě neočekáváme, že plně vyhoví všem našim připomínkám. Na ty budeme reagovat ve dvouměsíční lhůtě. Včetně vyřešení požadavku Evropské komise na plošné finanční korekce za některá pochybení," oznámil Michal Zaorálek. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho), Martina Spěváčková  (msp), Jan Piroch, Milan Kopp  (mkp)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace