Zprávy → Evropské záležitosti29. května  2013 v 08:54  

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z EU. Kvůli chybějícímu zákonu o úřednících

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů, pokud nepřijme zákon o úřednících (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů, pokud nepřijme zákon o úřednících (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů. Zůstává totiž jedinou zemí Evropské unie, která stále nepřijala zákon o úřednících. Ten by měl zajistit nezávislost státní správy. Evropská komise za to Česko zkritizuje v sérii doporučení, která dnes zveřejní. Český rozhlas je má exkluzivně k dispozici.

Evropská komise navíc do Prahy vzkázala: Pokud Česko zákon do konce roku nepřijme, od příštího roku už žádné peníze z eurofondů nedostane. Českému rozhlasu to potvrdily dva vysoce postavené zdroje. Brusel nadměrný vliv českých politiků na státní správu kritizuje dlouhodobě. 

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn už před časem řekl, že po volbách v Česku politici obvykle vymění spoustu úředníků a na jejich místa dosadí své vlastní lidi. „Když vláda po volbách vymění klíčové lidi, je to, jako by začínala od nuly,“ uvedl. 

 

Podstatné informace týkající se chybějícícho zákona o úřednících shrnul redaktor Martin Ježek

Vložit na svůj web

To se podle komise musí změnit, pokud chce Česko stovky miliard korun na svůj rozvoj získat. Právě politický vliv na úředníky je podle komise jednou z hlavních příčin obrovských českých problémů s čerpáním evropských peněz. 

„Kvalita státní správy je jednou z ex-ante podmínek pro čerpání evropských peněz v programovacím období 2014–2020,“ píše komise v takzvaných Doporučeních pro Českou republiku, které má Český rozhlas k dispozici. 

Čtěte také: Zákon, který má ochránit úředníky před politickými vlivy, má podle mnohých chyby

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která zákon o úřednících dosud nemá. K jeho přijetí se přitom zavázala už při svém vstupu do EU. 

Komise v doporučeních také Česku vytýká výrazný nepoměr mezi zdaněním zaměstnanců a živnostníků. Upozorňuje především na takzvaný švarcsystém, který doslova označuje jako „zvrácený“. Vedle toho má komise výhrady i k údajně pomalému nárůstu věku pro odchod do důchodu v Česku a kritizuje i plánované snižování deficitu českého státního rozpočtu. 

Čtěte také: Česko by mělo podle Evropské komise víc zdanit živnostníky, švarcsystém označila za zvrácený

Aktualizace 30. 5. 2013

Evropská komise upřesnila, že při kritice vládního návrhu zákona o úřednících nevycházela z jeho poslední verze. Evropská komise v průvodním dokumentu k doporučením pro Česko uvedla, že vládní návrh má závažné nedostatky. Prý nezaručuje omezení nadměrného vlivu politiků na státní správu. Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling to už včera ostře odmítl. Uvedl, že Komise neměla k dispozici aktuální verzi zákona projednávaného nyní vládou a nemůže tedy mít přesné informace. Komise to dnes v dopise, který má Český rozhlas k dispozici, potvrdila. Uvedla, že kritiku zákona, kterou umístila na svém webu, zpracovali její úředníci a neschválili ji komisaři. Materiál tak nereprezentuje oficiální stanovisko Komise a sloužil jako souhrn podkladů pro vypracování doporučení pro Česko. Komise zdůrazňuje, že přijetí zákona o úřednících je podmínkou pro další čerpání peněz z evropských strukturálních fondů. Česká vláda včera projednávání zákona odložila. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho), Mirko Kašpar

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace