Ministerstvo školství předkládá podle Bruselu nekvalitní projekty

Josef Dobeš - ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky - Foto: Tomáš Adamec

Josef Dobeš - ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republikyFoto: Tomáš Adamec

Ministerstvo školství předkládá do Bruselu nekvalitní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. Vyplývá to z dopisu vysoce postaveného úředníka Evropské komise, který má Radiožurnál k dispozici. Komise v něm ministerstvo tvrdě kritizuje za dva projekty, kterými chtělo získat dohromady přes miliardu korun. Projekty měly sloužit ke zvýšení všeobecného vzdělání občanů a k posílení jejich povědomí o výhodách zdravého životního stylu. Brusel ale vážně pochybuje o jejich smysluplnosti.

Ministerstvo chtělo evropské peníze použít třeba na inzeráty v médiích, ve kterých by zdůrazňovalo pozitivní vliv tělesné aktivity. Mělo také v úmyslu posílit právní vědomí občanů. 

Podle Komise je ale hodně pochybné, jestli to povede ke smysluplným výsledkům. Dodává, že ministerstvo by mělo připravit úplně jiné projekty. 

 

O potížích s čerpáním evropských peněz na ministerstvu školství mluvili v poledních Ozvěnách dne stínový ministr školství za ČSSD a senátor Marcel Chládek a šéfredaktor odborného serveru Česká škola Janek Wagner.

Vložit na svůj web

Úřad má s čerpáním z evropských fondů problémy dlouhodobě. Komise proto pozastavila proplácení části peněz do českého státního rozpočtu. 

Podle šéfredaktora odborného serveru Česká škola Janka Wagnera se audit zaměřil na výběrová řízení a čerpání konkrétních položek v jednotlivých projektech. 

„Některá výběrová řízení se rozdělila do několika částí, audit také poukazuje například na nesmyslné nákupy v CERMATu, kde se kupovaly termosky a skleněné džbánky z projektu, který měl dělat reformu maturit. Jsou tam upozornění na konkrétní čerpání například za notebooky nebo platby některým pracovníkům, které přesáhly stanovené limity,“ popsal Wagner. O peníze podle něj určitě přijdeme. 

„Není co zachraňovat, o peníze evidentně přijdeme. Jde o konkrétní pochybení realizátorů projektů, v řadě případů je na místě trestně právní odpovědnost, protože jde o evidentní podvody. Když realizátoři projektů zjistili, že neexistuje žádná kontrola ze strany ministerstva, tak byli jak utržení ze řetězu,“ řekl Wagner. V ohrožení jsou teď podle něj v podstatě všechny další projekty. 

ČTĚTE TAKÉ: MŠMT se vyjádří k auditu EU k čerpání dotací 

Stínový ministr školství za ČSSD a senátor Marcel Chládek připustil, že problémy s nečerpáním peněz z EU byly ještě před nástupem ministra Dobeše. 

„Nicméně pan ministr je tam už rok a půl a za tu dobu se čerpání nezrychlilo. Ministr naopak zdevastoval celý odbor, který řídil strukturální fondy. Teď je tam takový chaos, že to už těžko dá někdo dohromady,“ tvrdí Chládek. Není to podle něj jediný problém na ministerstvu a ministr by měl proto odstoupit. 

Také poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Jan Březina tvrdí, že chyby udělalo už předchozí vedení ministerstva. 

 

Poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Jan Březina ve Světě o jedné Rádia Česko

Vložit na svůj web

„Program nabral zpoždění za ministryně za stranu Zelených Dany Kuchtové. Evropská komise nechtěla program dokonce vůbec povolit. Po nástupu ministra Lišky (SZ) se to radikálně zlepšilo,“ řekl Březina. 

Problémy souvisí podle europoslance mimo jiné s nepřehlednou personální politikou. Ministerstvo má na nápravu chyb měsíc a Březina si není jistý, že se to povede. „Byl by to zázrak, já jako věřící ale na zázraky věřím.“ 

Ministr Dobeš žádost o rozhovor odmítl s tím, že se k případu vyjádří osobně až ve středu na tiskové konferenci. Na dnešní odpoledne chystá tiskové prohlášení. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho), Veronika Sedláčková  (ves), Igor Maňour  (ima), Vladimír Kroc  (vlk)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace