Zprávy → Film17. ledna  2012 v 18:14  

Příznivci filmu a hudby se sjíždějí na festival Emira Kusturicy

Emir Kusturica - Foto: Eva  Rajlichová

Emir KusturicaFoto: Eva Rajlichová

V horách na pomezí Srbska a Bosny začíná pátý ročník unikátního filmového a hudebního festivalu Kustendorf. Do horského městečka Drvengrad už se sjely stovky příznivců filmu z celého světa.

Festival nezávislých filmů, jehož hlavním pořadatelem je režisér Emir Kusturica, je rozčleněn do několika tématických okruhů. Jedním z nich jsou například velké herecké úspěchy. 

Festival Kustendorf 2012 má samozřejmě soutěžní část. V ní bude soutěžit dvacítka filmů o zlaté, stříbrné a bronzové vejce. Zvláštním hostem festivalu, jehož retrospektiva tady bude také uvedena, je jihokorejský režisér Kim Ki-duk. Povede také workshop. 

 

O atmosféře filmového a hudebního festivalu Kustendorf 2012 mluvil na Radiožurnálu přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Vložit na svůj web

Festival je obvykle zároveň velkým hudebním zážitkem. Letos tady vystoupí například ruská skupina Pelageja nebo orchestr Bobana Markoviče. 

„Od známých filmových festivalů se tento festival zásadně liší. Nejsou zde žádné červené koberce. Ostatně v této vesničce by to vypadalo poněkud groteskně. Je to festival velmi neformální, kde se diváci mohou potkat s lidmi, kteří je zajímají,“ říká přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. 

Podle něj má festival v horské vesničce kouzelnou atmosféru, kterou navíc podtrhuje půlmetrová sněhová pokrývka. 

Filmová přehlídka byla zahájena velkolepým ohňostrojem a úvodním proslovem, ve kterém Emir Kusturica představil dalšího slavného hosta, Francouzku Isabelle Huppertovou. Podle Kusturicy nejlepší současná herečka na festivalu uvede svůj film Paní Bovaryová. 

Kustendorf 2012 potrvá až do 23. ledna. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo), Igor Maňour  (ima),  pir, Kristina Winklerová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace