Zprávy → Film22. ledna  2013 v 13:35  

Ani róby, ani šperky. To byl festival nekomerčního filmu v srbském Mečavniku

Kustendorf 2013 - Foto: Martin Dorazín

Kustendorf 2013Foto: Martin Dorazín

Nekomerční filmaři z celého světa i velké hvězdy filmu strávili tento týden v bundách a pohorkách v srbském Mečavniku na kultovním festivalu Kustendorf 2013. Už pošesté ho zorganizoval u sebe doma slavný balkánský režisér Emir Kusturica s rodinou a přáteli.

Unikátní festival nezávislého filmu zahájila jako tradičně dechovka a také jeho principál Emir Kusturica. 

„Tento festival nemá jedinou reklamu a žádnou tady neuvidíte. Propaguje výhradně filmové umění. Daří se nám dávat dohromady mladé lidi, kteří věří, že film není jen vulgarita a komerce. Je to umění, o kterém mluvili Fellini nebo Tarkovskij, a jedním z jeho největších autorů byl Miloš Forman,“ uvedl slavný režisér. 

Světový film podle Kusturici dnes trpí na jedné straně špatnými autorskými filmy, na které se dívá jen autorova rodina, a na straně druhé filmy, které jsou natočeny podle hesla „Čím hloupější, tím lepší“. „My bojujeme za návrat filmu 70. a 80. let, kdy film spojoval zábavu a umění,“ dodal Kusturica. 

 

Na filmový festival Kustendorf se do Srbska vydal zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Vložit na svůj web

Žádné červené koberce, večerní róby ani drahé šperky. Matrixová herečka Monica Belluci nebo Amélie z Montmartru alis Audrey Tatou si s sebou vzaly jen to nejnutnější. Na líčení nebo převlékání není v Kusturicově vesnici čas ani nálada. 

Hlavním hostem byl čínský režisér Čang Ji-mou, mimo jiné autor zahajovacího ceremoniálu pekingské olympiády. Na Kustendorfu uvedl svůj film Květy války. Vrtulníkem s ním přiletěl i český kameraman Martin Šec, člen festivalové poroty. „Jsem tady podruhé, a atmosféra - kromě toho, že je méně sněhu - je stejná jako loni - výborná,“ svěřil se. 

Vedle filmů a hudby přitahuje návštěvníky i prostředí Kustendorfu. „Je to ta nekomerční atmosféra,“ uzavírají Magda a Stanislav. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo), Simona Bartošová
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace