Zprávy → Film17. listopadu  2016 v 06:00  

Bratříček Karel. Kryl půjčil režisérce na studia, novým dokumentem mu teď splatila dluh

Karel Kryl. Z filmu Bratříček Karel - Foto:  Artcam

Karel Kryl. Z filmu Bratříček KarelFoto:  Artcam

Karel Kryl není velmi oblíbeným zpěvákem a písničkářem jen v České republice, ale i v Polsku. Svědčí o tom dokument polské režisérky Krystyny Krauze „Bratříček Karel“.

„Veličenstvo kat" nebo „Ve jménu humanity". To jsou písně Karla Kryla, které v 80. letech zněly i v Polsku. Český písničkář tam zanechal svoji stopu a některé songy jsou tam známé dodnes. I proto se rozhodla významná polská dokumentaristka Krauze natočit o Krylovi film. 

Kryl měl k Polsku vřelý vztah. Některé písně, jako třeba Pasážovou revoltu, nazpíval i polsky. Mezi Poláky měl i řadu přátel, kteří se v 80. letech zapojili do polského revolučního hnutí. Jednou z nich byla i Krystyna Krauze. Ta pak studovala i v Československu a i díky Karlu Krylovi se stala režisérkou. Pomohl jí, když neměla dost peněz na zaplacení studia. 

 

Symbolicky na výročí sametové revoluce vstupuje do kin nový dokument o Karlu Krylovi. Film Bratříček Karel přiblížila Kateřina Svátková

Vložit na svůj web

Krauze se možná svým způsobem rozhodla dokumentem svůj dluh vůči Krylovi splatit. „Ten film by měl otevřít nejdůležitější záležitost, co se děje s odkazem Karla Kryla, v jakých rukou je a jestli by Český národ nemohl ten archiv Karla Kryla a práva k jeho písničkám získat,“ řekla. 

Plakát k dokumentárnímu filmu Bratříček Karel - Foto:  Artcam

Ve filmu o setkání s Krylem mluví třeba básník Miroslav Kovářík. Tomu mladý písničkář v roce 1967 poslal náčrt nové básně - textu k písni Jeřabiny. 

Karel Kryl v Polsku sice nemohl být součástí oficiální kultury, ale známý je tam i dnes, dodává Krystyna Krauzeová. „V těch osmdesátých letech u táboráku lidé taky zpívali Karla Kryla, jen nevěděli, že je to Karel Kryl.“ 

Premiéra symbolicky 17. listopadu 

Diváci ve filmu uvidí třeba i Vladimíra Mertu nebo básníka Miroslava Kovaříka. Pro českého diváka bude ale možná překvapením, jak Karla Kryla vnímají Poláci. Potkala se s ním třeba známá režisérka Aginezska Hollandová nebo písničkářka Antonina Krzystońová. Ta několik Krylových písní přezpívala v polštině. Nejznámější je asi její polská verze balady Salome. 

Karel Kryl na Filozofické fakultě UK. Z filmu Bratříček Karel - Foto:  Artcam

Za filmem „Bratříček Karel" stojí producentka Hana Třeštíková. Je podle ní důležité, že ve filmu zní Krylovy písně. „Jakmile se ta hudba rozezní, tak si myslím, že to v diváku vzbudí dávno zapomenuté emoce z doby před převratem,“ řekla. 

Český divák by se podle tvůrců měl zamyslet i nad dnešní společností, skoro třicet let po sametové revoluci. I proto film „Bratíček Karel“ vstupuje do kin symbolicky 17. listopadu. 

Karel Kryl. Z filmu Bratříček Karel - Foto:  Artcam

 

Mohlo by vás také zajímat

17. listopad bez Zemana. 'Dobrovolně absentoval' i Havel a Klaus, ten kvůli únavě 17. listopad bez Zemana. 'Dobrovolně absentoval' i Havel a Klaus, ten kvůli únavě

S informací, že se Miloš Zeman letos žádných oficiálních oslav 17. listopadu nezúčastní, přišel prezidentův...

 
Pokuta, týden vězení nebo rány bičem. Jak je to s tresty za hanobení hlavy státu jinde ve světě? Pokuta, týden vězení nebo rány bičem. Jak je to s tresty za hanobení hlavy státu jinde ve světě?

Je návrh 64 poslanců na obnovu paragrafu o hanobení hlavy státu ojedinělý? Jak jsou na tom s uzákoněnou...

 
Anketa mezi poslanci. Podpořili by novelu ohledně hanobení prezidenta? Ani náhodou, shodují se Anketa mezi poslanci. Podpořili by novelu ohledně hanobení prezidenta? Ani náhodou, shodují se

Skupina šesti desítek poslanců chce vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Co si ale o novele myslí...

 
 
Autor:  Kateřina Svátková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace