Zprávy → Film23. listopadu  2016 v 20:30  

Cenu Evropského parlamentu LUX vyhrál Toni Erdmann. Komedie o vtipkujícím otci a upracované dceři

Maren Adeová, režisérka vítězného snímku Toni Erdmann, s cenou LUX. Vlevo producent filmu Jonas Dornbach, vpravo předseda Evropského parlamentu Martin Schulz - Foto:  Reuters

Maren Adeová, režisérka vítězného snímku Toni Erdmann, s cenou LUX. Vlevo producent filmu Jonas Dornbach, vpravo předseda Evropského parlamentu Martin SchulzFoto:  Reuters

Filmovou cenu Evropského parlamentu LUX vyhrál německo-rakouský snímek Toni Erdmann. Hořká komedie analyzuje vztah mezi osamělým vtipkujícím otcem a jeho upracovanou dcerou. Vítěze oznámil na zasedání Evropského parlamentu jeho předseda Martin Schulz.

Ceny LUX europoslanci každoročně udělují nejlepšímu původnímu evropskému filmu, který zachycuje rozmanitost evropské kultury. Pro cenu ve formě vymotané filmové cívky si přišla režisérka Maren Adeová. 

Ve své děkovné řeči prohlásila, že by ráda prostřednictvím filmu vyvrátila mýtus, že Němci nemají smysl pro humor. Evropský parlament vítěznému filmu zaplatí překlad titulků do 24 jazyků a pomáhá mu také s propagací. 

Vítězné filmy budete moci vidět v Brně 

Do užšího výběru se dostalo také francouzsko-tuniské drama Když otevřu oči a švýcarský animovaný film Můj život Cuketky. 

Všechny tři filmy je možné zdarma vidět i v České republice v rámci Dnů filmu LUX v brněnském kině Scala mezi 7. a 9. prosincem. 

Filmoví nadšenci mohou také hlasovat v celoevropské divácké soutěži. Vítěze Evropský parlament vyhlásí na filmovém festivalu v Karlových Varech. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace