Zprávy → Film10. listopadu  2016 v 13:47  

Do kin jde nový Pojarův film pro děti. Slavný režisér na něm pracoval v posledních letech života

O princezně, která se nesmála. Z filmu Pojar dětem - Foto:  CinemArt

O princezně, která se nesmála. Z filmu Pojar dětemFoto:  CinemArt

Každý ho zná jako režiséra pohádky „Pojďte, pane, budeme si hrát“. Přestože ale Břetislav Pojar už několik let nežije, jde mu v těchto dnech do kin nový film Pojar dětem.

Film má 70 minut a obsahuje pět krátkých snímků, na kterých se Pojar podílel v posledních letech života. 

Jedním z nich je i Vánoční balada, která se odehrává v zemi, kterou zničila válka. Dítě, které krajinou prochází, má strach z hlídkujících robotů. Jelikož jde ale o pohádku, můžeme vám prozradit, že všechno skončí dobře. 

Čtěte také: Letošní festival animovaných filmů připomene legendy Jiránka a Pojara

Přestože tento snímek už nestačil Pojar natočit, napsal k němu alespoň scénář. Producentovi filmu Michalu Podhráskému se ale návrh zpočátku nezamlouval. „Vytáhnul takový umolousaný papír, já jsem to začal číst a teď tam bylo o válce, zničený svět a podobně. Já jsem si říkal, že vždycky byl takový pacifista proti válce a těmhle věcem. Tak zase blbne s tímhle tím,“ popsal. 

U nás málo známý, ve světě hvězda 

Jak se později ukázalo, Pojar předvídal nejistou dobu a strach z války zcela správně. „On dopředu věděl, co lidstvo potřebuje. Hledáme, kdo jsme, co jsme, a on to věděl už pět let předtím, nebo sedm let předtím,“ řekl Podhráský. 

Podhradský se s Břetislavem Pojarem osobně znal a vážil si ho. Jak sám doplňuje, v zahraničí měl větší jméno. „Byla to velká osobnost ve světě. My jsme ho brali jako jednoho z dobrých režisérů. Ve světě byl opravdu hvězda. Když se objevil na festivalu, tak kolem byl hned hrozen obdivovatelů a žádostí o podpis, prostě jako nějaká rocková hvězda se objevila nebo někdo takhle význačný.“ 

Mezi nejvýznamnější Pojarova díla patří film O skleničku víc a Zahrada napsaná na motivy Trnkovy knížky.  

Autor:  Ondřej Bambas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace