Zprávy → Film8. září  2016 v 19:21  

Festival v Benátkách ocenil Jean-Paul Belmonda, za celoživotní dílo získal Zlatého lva

Jean-Paul Belmondo převzal v Benátkách Zlatého lva - Foto:  Reuters

Jean-Paul Belmondo převzal v Benátkách Zlatého lvaFoto:  Reuters

Slavný herec a představitel francouzské nové vlny se proslavil legendárními filmy jako jsou Muž z Acapulca, Borsalino nebo U konce s dechem. Na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách novinářům řekl, že se nikdy neohlíží do minulosti, ale myslí na budoucnost.

"Nemyslím nikdy na svou minulost. Dopředu, dopředu, dopředu," prohlásil 83letý herec na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů. Herce stále trápí následky mozkové mrtvice, kterou utrpěl před patnácti lety. Na své nejslavnější role ale přece jen zavzpomínal, přítomným novinářům se zmínil také o hlubokém přátelství se svým krajanem a kolegou Alainem Delonem. "Jsme s Alainem Delonem kamarádi, a to je na celý život," řekl. 

Po stopách svých úspěchů
Belmondo je držitelem ceny za celoživotní dílo i ve své zemi, v květnu 2011 obdržel na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu. Jeho poslední filmovým počinem je loni natočený dokumentární film o jeho úspěšné filmové kariéře. Snímkem Belmondo par Belmondo (Belmondo Belmondem) jej provází vlastní syn, společně v něm putují po místech, kde umělec točil některé své nejslavnější filmy. 

Belmondo po boku herečky Sophie Marceau - Foto:  Reuters

Belmondo po boku herečky Sophie MarceauFoto:  Reuters

Benátský festival byl založen v roce 1932 a spolu s přehlídkami v Cannes a Berlíně patří mezi tři nejprestižnější soutěžní filmové festivaly na světě. Vznikl přitom jako součást benátského bienále, které původně světu představovalo výhradně výtvarné umění a k němuž se časem přidružily každoroční přehlídky filmu, architektury, divadla a hudby. Letošní 73. ročník se musel obejít bez tradičního zahajovacího galavečera, organizátoři jej zrušili - rozhodli se tak k uctění památky obětí srpnového zemětřesení, které postihlo střední Itálii. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace