Zprávy → Film20. října  2016 v 20:23  

Jana Masaryka na cestě do 'pekla a zpět' hraje Roden. Kaiser si užíval roli prezidenta

Karel Roden a režisér Julius Ševčík na představení snímku - Foto:  ČTK

Karel Roden a režisér Julius Ševčík na představení snímkuFoto:  ČTK

Filmaři natáčejí film věnovaný Janu Masarykovi a ve čtvrtek odtajnili první záběry očekávané novinky. Natáčení začalo před rokem v Bratislavě a už skončilo. Režisér Julius Ševčík do titulní role obsadil Karla Rodena. Ten přitom nedávno hrál jiného Masaryka – Tomáše Garrigua v televizním filmu.

„Masaryk si ve filmu projde cestou od ráje až do pekla a zpět. Má tedy všechny odstíny, a proto je ta postava tolik zajímavá. I proto myslím bavila Karla Rodena, který má velký herecký rejstřík a utáhne všechny polohy,“ říká režisér snímku Julius Ševčík. 

Dramatický příběh diplomata a pozdějšího československého ministra zahraničí Jana Masaryka se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Jan Masaryk známý jako brilantní řečník, zábavný společník a milovník života má ve filmu taky svoji temnou stránku. Dokazují to první záběry z filmu. Zobrazují vášeň, drama nebo vnitřní souboj. 

Čtěte také: Němý film doplněný živou hudbou. Kapela Ufajr ozvučí slavný snímek Bílé peklo

Ve filmu se postupně odkrývá příběh muže, který stále žil ve stínu svého otce. Komplikovaný měl vztah také k prezidentu Edvardu Benešovi. Toho si ve filmu s chutí zahrál Oldřich Kaiser. 

„Nabídku jsem rád přijal, protože prezidenta si člověk hned tak nezahraje. Navíc mě všude vozili autem jako prezidenta. S mou pověstí hrát prezidenta je něco báječného,“ říká Kaiser. 

Režisér Ševčík našel v Janu Masarykovi sympatie víc než osobní. „Libí se mi na něm to, že měl velmi široký záběr, byť mu spousta věcí nešlo. Český dělník ho ale měl rád, když šel z práce s chlebem, protože měl pocit, že na rozdíl od distantního táty je lidský a má srdce. Přestože reprezentoval stát, ze kterého si dělali všichni legraci, dokázal vést rozhovory s Chamberlainem.“ 

V rolích dalších historických postav se objeví Jiří Vyorálek jako Konrád Henlainn nebo Robert Jašków jako Emanuel Moravec. Jednu z Masarykových přítelkyň si zahrála modelka Eva Herzigová. Koprodukční film Masaryk se natáčel u nás, na Slovensku, v Nizozemsku a v Londýně. Rozpočet měl dva miliony eur. Do kin přijde 9. března.  

Autor:  Regina Květoňová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace