Zprávy → Film29. září  2016 v 16:55  

Lhal všem, které potkal. Příběh nejznámějšího českého špiona vstupuje do kin

Režisér snímku Jakub Wagner - Foto:  2media.cz

Režisér snímku Jakub WagnerFoto:  2media.cz

Československá rozvědka ho vysadila na území Spojených států amerických s jasným úkolem, provrtat se do CIA. Nejznámější český špion studené války Karel Köcher je aktérem nového dokumentárního filmu režiséra Jakuba Wagnera s názvem Rino – příběh špiona.

Nový český dokument sleduje příběh českého špiona, který byl spolu s manželkou vyslaný v roce 1965 do Spojených států amerických. V roce 1984 byli odhaleni, zatčeni a o pár let později v Berlíně na pověstném mostě Glienicker Brücke spolu se třemi dalšími agenty vyměněni. Autorem dokumentu, který ve čtvrtek vstupuje do kin, je režisér Jakub Wagner. 

O životním příběhu Karla Köchera nedávno vyšla i kniha nazvaná Český krtek v CIA. Jejím autorem je Vladimír Ševela, který se podílel i na scénáři nového dokumentu. Novinář při psaní knihy mluvil s pamětníky, s bývalými kolegy Karla Köchera z STB. Zajel i do Spojených států, aby nahlédl do spisů FBI.

„Docela dlouho trvalo, než ho Jakub přemluvil, aby svolil k natáčení. Byly to zhruba tři roky schůzek, kdy se s ním Jakub sám sházel, než kývnul. Trochu jsme si mysleli, že se Karel bude chtít otevřít a odhalit, což se ukázalo, že moc nechce,“ říká o hlavním hrdinovi scénárista a producent snímku Richard Malatinský. 

Stále tajemný muž 

Režisér Jakub Wagner mluvil o Karlu Köcherovi jako o člověku, kterého ani za dlouhá léta spolupráce nepoznal, nepochopil, neodkryl. „To je tak komplikovaný člověk, že ho člověk ani nemůže nějak zhodnotit. Myslel jsem, že ho poznám a najdu k němu hlubší klíč, ale jeho dokonalá manipulace a maska, kterou dal najevo, zůstává a je do jisté míry neodhalena.“ 

Karel Köcher je přezdíván Český krtek v CIA - Foto: Wikimedia Commons, Public domain, Fotobanka Pixabay

Karel Köcher je přezdíván Český krtek v CIAFoto: Wikimedia Commons, Public domain, Fotobanka Pixabay

Celý film stojí na výpovědi Karla Köchera. Až ve druhé polovině snímku mu oponují američtí aktéři, vesměs bývalí nebo současní pracovníci CIA. „Rozhodli jsme se, že na celý příběh nahlédneme optikou odtajněného spisu. To jsou desetitisíce stránek, které jsme museli projít. Máme natočené i české historiky a možná něco zveřejníme na webu v průběhu dalších měsíců. Film trvá 96 minut, ale rozhodně se nám do něj nepodařilo vměstnat všechno,“ přiznává scénárista. 

Otázka morálky 

Köcher mluví ve filmu o své spolupráci s rozvědkou jako o životní výzvě. Zpoza kamery ale nepadne jediná otázka, která by se týkala morálky. „Jemu to nepřijde nemorální. Tu otázku si při jeho sledování budete klást, ale on na ni neodpoví,“ dodává jeden z autorů dokumentu Rino – příběh špiona. 

Autor:  Radek Kříž

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace