Zprávy → Film24. listopadu  2016 v 10:49  

'Morbidní komedie o smrti'. Český animovaný film je mezi deseti kandidáty na Oscara

Černá komedie Jana Sasky Happy End je v užším výběru krátkometrážních animovaných filmů, které se budou ucházet o Oscara - Foto:  FAMU

Černá komedie Jana Sasky Happy End je v užším výběru krátkometrážních animovaných filmů, které se budou ucházet o OscaraFoto:  FAMU

Černá komedie českého režiséra, scénáristy a kameramana Jana Sasky Happy End byla zařazena do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů, které se budou ucházet o amerického Oscara za rok 2016. Oznámila to na svém webu Americká filmová akademie.

Prestižní ceny se budou v Hollywoodu udělovat příští rok v únoru. 

"Samozřejmě je to zpráva dobrá, dozvěděl jsem se ji včera večer. Věděli jsme, že jsme v první sedmdesátce, ale postup do užší desítky nás potěšil," řekl Saska.  

Svůj bakalářský snímek Happy End připravoval v produkci Kamily Dohnalové dlouhých pět let. Po studiu klasické animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Saska právě ukončil studia na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (FAMU). 

"Nějaké plány mám, ale zřejmě je trochu přehodnotím. Kamila Dohnalová je moje spolužačka z produkce a já neměl žádné představy o nějakých festivalových strategiích. Právě její zásluhou jsme si počkali až na festival v Cannes, což byla dobrá volba," uvedl s tím, že i další projekt vznikne za její spolupráce.  

"Po pěti letech jsem měl v plánu si trochu odpočinout a načerpat inspiraci, proto konkrétní projekt se zatím nerýsuje," dodal filmař, který se v případě Happy Endu postaral o režii, scénář, kameru, střih i animaci.  

Morbidní komedie 

Jeho hrdiny jsou myslivci, traktorista, řidič favoritu a náhodně zřetězený sled událostí, kterými se jak červená linie táhne stružka krve. 

Happy End je studentský film, kterým Saska v roce 2010 absolvoval studium klasické animace na zlínské Univerzitě Tomáše Bati - Foto:  FAMU

Šestiminutový snímek se letos představil na filmovém festivalu v Cannes, zvítězil v soutěži studentských filmů na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni. Podle recenzí jde o "morbidní černou komedii o smrti se šťastným koncem". 

Saskův film se do užšího seznamu deseti nejlepších dostal z 69 děl vybraných do soutěže. Podle americké akademie nyní porota seznam dál zúží na pětici animovaných filmů. Konečná nominace na Oscara bude oznámena 24. ledna příštího roku. Ceny se budou rozdělovat v Hollywoodu 26. února, přímým přenosem bude televize podle organizátorů vysílat ceremoniál do 225 zemí světa. 

Jan Saska, kterému napřesrok bude třicet let, je i autorem několika komiksů. Jeho předchozí film Přepadení získal ceny na festivalech v Lisabonu a v ruském Gelendžiku. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace