Zprávy → Film28. července  2012 v 13:20  

Na Letní filmové škole debatují o nelegálním kopírování DVD

Letní filmová škola Uherské Hradiště - Foto: Eva  Rajlichová

Letní filmová škola Uherské HradištěFoto: Eva Rajlichová

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti debatují zástupci politiků, režisérů i producentů o vlivu nelegálního kopírování na filmový průmysl. Festival večer zakončí projekce filmu Za zavřenými dveřmi, jehož režisér István Szabó převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Sdružení Masarykovy debaty chce u návštěvníků vyvolat věcnou diskusi o nelegálním kopírování filmů a posunout ji na veřejnou úroveň. 

„Pozvání na místa debatujících přijali poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák a režisér a scénárista Marek Dobeš, proti nim se na opačnou stranu tábora postaví Jakub Michálek z České pirátské strany a herec a režisér Petr Vaněk, který vloni dokonce umístil vlastní film ke stažení na internet,“ představila účastníky debaty organizátorka Martina Götzová. 

Třicátý osmý ročník filmové školy zakončí snímek Za zavřenými dveřmi maďarského režiséra Istvána Szabó, který dostane Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za celoživotní přínos maďarské kinematografii a mapování komplikovaného středoevropského prostoru. 

Pro jediného maďarského držitele Oscara, jehož film Mefisto v roce 1981 americká Akademie filmového umění a věd zvolila nejlepším neanglicky mluveným snímkem, je režírování víc než jen skládání působivých obrazů. 

„Režírovat film znamená zvolit si téma, zahloubat se do něj a promyslet až do konce, o čem to vlastně je. Pak zjistit, komu to chci vyprávět, a tak dále. Takže když se ptáte, zda jsou v Maďarsku filmoví režiséři, tak vám řeknu, že ano, jsou jich plné kavárny. Skutečných talentů máme čtyři nebo pět. Jedním z nich je třeba Bence Fliegauf,“ říká István Szabó. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Marie Sýkorová, David Bernardy
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace