Zprávy → Film6. října  2012 v 13:51  

Triky z filmů režiséra Karla Zemana si můžete vyzkoušet v novém muzeu

Karel Zeman - Foto:  Muzeum Karla Zemana

Karel ZemanFoto:  Muzeum Karla Zemana

Co takhle projít se po měsíci Barona Prášila? V novém muzeu slavného režiséra Karla Zemana můžete objevovat svět jeho filmových triků. Své brány pro návštěvníky otevře poprvé dnes v 10 hodin na Malé Straně v Praze. Tvůrci doporučují přinést si fotoaparáty a videokamery. Sami si totiž můžete trikové postupy vyzkoušet.

Kdo by neznal dobrodružnou výpravu čtyř kluků do dávné minulosti v Zemanově filmu Cesta do pravěku. Nejen ta v muzeu znovu ožívá a po 57 letech si to nenechali ujít ani tři herci z filmu. 

„Muzeum obdivuji. Je neuvěřitelné, že to dali dohromady za tak krátkou dobu. Úžasné. Ten pán si to zaslouží,“ říká Petr Herrman, který hrál tehdy Toníka. 

„Když se podívám konkrétně na scénu s mamutem, tam jsme rekonstruovali, jakým způsobem byla tato scéna točena. Před obrazovkou, která ukazuje přehradu, jsou přistaveny kulisy až po mamuta a divák se může podívat, že triková scéna funguje a vytváří prostor pravěku,“ vysvětluje Jakub Fabel, který je spolu s Ondřejem Beránkem autorem hravé expozice. 

 

O nové muzeum režiséra Karla Zemana se zajímala Tereza Bartůňková

Vložit na svůj web

V ponorce z filmu Vynález zkázy můžou zase návštěvníci periskopem ponorky sledovat souboj podmořských ponorek přímo z filmu. 

Na displejích po celém muzeu jsou pak vidět filmové postupy. Některé si můžou lidé i sami vyzkoušet za pomoci svých fotoaparátů a videokamer. 

Například se vznést mezi balóny na létajícím stroji. Děti si na něj mohou sednout, rozhýbat ho, zamávat křídly, vzlétnout a natočit se, jako když letí mezi balóny. Nebo se projít po měsíci Barona Prášila.  

Jeden z filmových triků ve filmu Karla Zemana Cesta do pravěku

„Na tapetě je povrch měsíce a před zadní kulisou je přední kulisa nebo takzvaná maska, která představuje část filmu z Barona Prášila s palácem a s noční oblohu. Ta se postupně mění do horizontu měsíce, z kterého vyrůstá růže, na kterou si můžete sednout,“ popisuje Fabel. 

To je také jedna z atrakcí, které návštěvníky zajímají nejvíce. "Všem se moc líbí, když se můžou vyfotit, jak sedí na růži uprostřed měsíční krajiny," říká ředitel muzea Jakub Matějka a dodává: 

"Hodně populární je právě létající stroj. Samozřejmě i část věnovaná Cestě do pravěku s obrovskou promítací plochou a záběry velkého mamuta taky budí velký obdiv."  

 

Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana, v rozhovoru pro Radiožurnál

Vložit na svůj web

Na přípravě muzea se podílela i Zemanova dcera Ludmila, výtvarnice a spisovatelka. Jak prozradila, je pro ni otec celoživotní inspirací a doufá, že v muzeu se budou inspirovat i mladí lidé. 

Muzeum také mapuje život a dílo Karla Zemana. "Díky spolupráci s Ludmilou a Lindou Zemanovou se nám podařilo představit i spoustu matriálů, které můžou vidět diváci poprvé," říká Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana. 

Autor:  Tereza Bartůňková  (teb), Simona Bartošová, Alžběta Havlová  (aha), Tereza Svobodová
Pořad: Víkendový Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace