Zprávy → Film25. listopadu  2016 v 13:20  

Zemřel herec František Peterka, Krakonoš z Krkonošských pohádek

František Peterka (archivní foto) - Foto:  ČTK

František Peterka (archivní foto)Foto:  ČTK

Ve věku 94 let zemřel v libereckém hospicu herec František Peterka. Informaci televize Prima potvrdil ČTK zdroj z hercova okolí. Lidé ho znali zejména z filmových komedií Dáma na kolejích nebo Zítra to roztočíme, drahoušku. Nejznámější rolí je ale Krakonoš z legendárního televizního večerníčku.

Pro postavu Krakonoše byl František Peterka ideálním představitelem díky své mohutné, vytrénované figuře. Ostatně v mládí chtěl být spíš sportovcem. Do prvního angažmá nastoupil proto, že si chtěl vydělat na činku. 

„Nikdy jsem nechtěl dělat divadlo. Pokud ke mně přišli redaktoři a chtěli, abych mluvil o tom, jak miluji divadlo, tak jsem říkal ne. Za dva měsíce jsem z divadla v Uherském Hradišti utekl třikrát,“ říkal František Peterka. 

 

Zemřel herec František Peterka, Krakonoš z Krkonošských pohádek. Jeho život a role připomněl redaktor Jan Herget

Vložit na svůj web

Před filmovou kamerou se začal František Peterka objevovat v 50. letech.  

Zaujal například dramatickou rolí ve snímku Přežil jsem svou smrt, který se odehrával v koncentračním táboře. V době natáčení ještě stále snil o kariéře vzpěrače. 

„V té době jsem zvedal 120 kilo, trénoval jsem a chtěl jet na olympiádu. To bylo pro mě nejdůležitější a všechno jsem házel stranou,“ vzpomínal Peterka. 

Do olympijských žebříčků se František Peterka nakonec nezapsal, zato jeho filmografie čítá několik desítek titulů. Například komedie Dáma na kolejích Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo Hodíme se k sobě, miláčku? 

František Peterka (archivní foto) - Foto:  ČTK

František Peterka prožil většinu života v Liberci. Tam se v roce 2001 stal obětí vážné dopravní nehody, po které málem přišel o nohu.  

Čtěte také: Zemřel poslední z filmových Sedmi statečných. Herci Robertu Vaughnovi bylo 83 let

„Když se mi stala ta havárie, tak jsem se v nemocnici první rok každý den v duchu modlil, aby si mě bůh vzal. Zhroutil se mi svět, protože to vypadalo, že už nikdy nebudu chodit,“ přibližoval Peterka. 

Nakonec ale chuť do života znovu našel a s houževnatostí sobě vlastní se po víc než roce opět postavil na vlastní nohy. Devadesátky se František Peterka dožil v obdivuhodné kondici, jistě i díky sportu, kterému zůstal věrný. 

Autor:  Jan Herget  (jht)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace