Zprávy → Film13. srpna  2016 v 19:44  

Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 ze série Hvězdné války

Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 ze série Hvězdné války - Foto:  ČTK/AP

Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 ze série Hvězdné válkyFoto:  ČTK/AP

Po dlouhé nemoci zemřel britský herec Kenny Baker. Bylo mu 81 let. Úmrtí potvrdila jeho neteř, informovala BBC. Baker proslul především rolí malého modrobílého robota R2-D2, kterého si zahrál ve všech šesti filmech původní sci-fi série Hvězdné války. Při natáčení zatím posledního dílu nazvaného Star Wars: Síla se probouzí působil už jen jako konzultant.

Kenny Baker se do paměti filmových fanoušků zapsal v roce 1977, kdy do kin vstoupil první díl sci-fi série Hvězdné války s podtitulem Nová naděje. 

Ve filmu se po boku zlatého humanoida s označením C-3PO objevil modrobílý droid R2-D2. Oba roboti se na plátně stali nerozlučnými přáteli a objevili se společně i v dalších pokračováních Hvězdných válek. Humanoida C-3PO hrál Anthony Daniels a droida R2-D2 ztvárnil právě Baker. 

Britský herec se narodil v Birminghamu a měřil pouhých 1,12 metru. Baker se k hraní dostal v roce 1950, když mu bylo šestnáct let, a pracoval mimo jiné jako cirkusový klaun nebo mim. Zahrál si ale také v úspěšných filmech Sloní muž, Amadeus, Mona Lisa nebo Labyrint. 

Přestože největší slávu mu přinesl až robot R2-D2, řekl v roce 2001 v rozhovoru pro BBC, že jeho oblíbenou rolí byl trpaslík Fidgit z filmu Zloději času. „Režisér Terry Gilliam je opravdu blázen. Je tak nadšený, že nemůžete jinak než si to užít. Byla zábava na tom filmu pracovat,“ zavzpomínal před časem britský herec. 

Baker je otcem dvou dětí. Byl ženatý, ale jeho manželka zemřela v roce 1993. 

Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 ze série Hvězdné války - Foto:  Reuters

Roboti R2-D2 (vpravo) a C-3PO na světové premiéře dosud posledního dílu Hvězdných válek (archivní foto) - Foto:  Reuters

Filmová sci-fi série Hvězdné války (Star Wars)

Jako první vznikaly mezi lety 1977 až 1983 díly IV – VI. Poté mezi lety 1999 až 2005 začal George Lucas natáčet díly I – III. V prosinci 2015 by pak měl přijít do kin sedmý díl.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (režie: George Lucas, 1999)
Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (režie: George Lucas, 2002)
Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (režie: George Lucas, 2005)
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (režie: George Lucas, 1977)
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (režie: Irvin Kershner, 1980)
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (režie: Richard Marquand, 1983)
Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (režie: J. J. Abrams, předpokládáno 2015)

Hvězdné války vyprávějí příběh rodiny Skywalkerů mezi boji hodných rytířů Jedi a zlých z řádu Sith. Rytíři Jedi najdou malého chlapce Anakina Skywalkera, ze kterého chtějí vycvičit nového Jediho. Mistr Obi-Wan Kenobi zasvěcuje Anakina do umění rytířů Jedi. Kvůli strachu ze smrti své milované Padmé nakonec ale Anakin přejde na temnou stranu síly a stane se z něj Darth Vader, lord ze Sith. Padmé před smrtí porodí Anakinovi dvojčata – Luka a Leiu. Luke vyrůstá u strýce, Leia v rodině senátora. V dospělosti je dohromady svede náhoda, přidávají se k povstalcům a chtějí bojovat proti Darthu Vaderovi. Z Luka se za pomoci mistra Yody stane Jedi a zjistí, že Darth Vader je jeho otec. Bojuje s ním a nakonec Darth Vader umírá. 

Autor:  Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace