Zprávy → Film10. října  2016 v 07:18  

Zemřel slavný polský režisér Andrzej Wajda, tvůrce filmu Katyň

Režisér Andrzej Wajda zemřel ve věku 90 let. - Foto:  Reuters

Režisér Andrzej Wajda zemřel ve věku 90 let.Foto:  Reuters

Zemřel jeden z nejvýznamnějších polských režisérů, Andrzej Wajda. V pondělí o tom informovala agentura AFP. Autorovi filmů Katyň nebo Walesa bylo 90 let. Svou titulní stranu mu věnovala všechna hlavní polská média. O Wajdovi mluví jako o jednom z největších režisérů v dějinách. Polský režisér byl držitelem řady ocenění. V roce 2000 získal také Oscara za celoživotní dílo.

Symbol polské kinematografie, jeden z největších režisérů v dějinách, důležitá postava polské kultury. Polská média používají při informovaní o úmrtí Andrzeje Wajdy množství pochvalných slov. 

Polská veřejnoprávní televize pak připomněla, že americká filmová akademie udělila Wajdovi Oskara za celoživotní dílo. Sošku tehdy 74letému režisérovi předávala americká herečka Jane Fondová.  

Celkem čtyři Wajdovy filmy byly na Oskara nominované. Dostal také Zlatou a stříbrnou palmu v Cannes a řadu dalších ocenění, včetně nejvyššího polského vyznamenání Řádu bílé orlice. 

 

Zemřel slavný polský režisér Andrzej Wajda, tvůrce filmu Katyň. Jeho život a dílo připomněla redaktorka Lenka Davidová

Vložit na svůj web

Na filmových projektech pracoval, dokud mu sloužilo zdraví. Poslední film se jmenuje Powidoki. Dokončil ho letos a tento svůj 40. snímek měl ve čtvrtek přijet představit na filmový festival do Říma. Vypovídá o avantgardním malíři a teoretikovi umění Wladislawu Strzemińském, kterého v 50. letech minulého století udolal komunistický režim. 

Režisér zemřel v neděli večer v Krakově, upřesnili podle agentury AFP jeho blízcí. Hospitalizován byl před několika dny a nacházel se v kómatu. Podlehl dýchacím potížím. 

Andrzej Wajda získal v roce 2000 Oscara za celoživotní dílo. Sošku režisérovi předávala americká herečka Jane Fondová - Foto:  Reuters

Andrzej Wajda získal v roce 2000 Oscara za celoživotní dílo. Sošku režisérovi předávala americká herečka Jane FondováFoto:  Reuters

Wajda točil filmy o své zemi a duši jejích lidí. Své místo v nich měly velké dějiny i zdánlivě běžné a obyčejné osudy. Narodil se 6. března 1926 v Suwalkách poblíž litevských hranic.  

Jeho matka učila na ukrajinské škole, otec se stejně jako tisíce dalších polských důstojníků stal za druhé světové války obětí katyňského masakru, spáchaného příslušníky stalinské policie NKVD. 

Příběh vlastního otce byl pro Wajdu inspirací k natočení ceněného snímku Katyň z roku 2007, za který byl nominován na Oskara. Válka však byla tématem jeho filmů již mnohem dříve.  

V 50. letech promítl své zkušenosti z odboje do snímků Nezvaní hosté a Kanály i do slavného Popelu a démantu. Jeho filmy vždy výrazně vyčnívaly nad soudobou produkci, komunistickému režimu byly často nepohodlné. 

Čtěte také: Přemýšlím o dalším filmu, řekl ČRo 90 letý jubilant Andrzej Wajda

V 80. a 90. letech se dočkaly uznání i Wajdovy velkolepé historické fresky Danton a Pan Tadeáš. V posledních letech natočil mimo jiné intimní drama Puškvorec (2009). 

Důležitým snímkem bylo také životopisné drama Walesa: člověk naděje (2013). Wajda v něm zobrazil klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které bývalý polský prezident Lech Walesa se svými kolegy vybudoval. 

Autor:  Lenka Davidová, Viktor Daněk, Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace